Wydatki z budżetu obywatelskiego

Czy w ramach środków na budżet obywatelski możliwe jest wydzielenie odrębnej puli środków na realizację projektów zgłaszanych przez placówki oświatowe np. szkoły oraz samorządowe żłobki – pyta radna.

Publikacja: 12.03.2024 02:00

Wydatki z budżetu obywatelskiego

Foto: Adobe Stock

Analizę pytania należy przeprowadzić biorąc pod uwagę regulacje ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. W jej art. 5a. ust. 1 postanowiono, że w wypadkach przewidzianych ustawą oraz w innych sprawach ważnych dla gminy mogą być przeprowadzane konsultacje z mieszkańcami gminy. Zasady i tryb przeprowadzania tych konsultacji z mieszkańcami określa uchwała rady gminy.

Szczególną formą konsultacji społecznych jest budżet obywatelski. W jego ramach mieszkańcy w bezpośrednim głosowaniu decydują corocznie o części wydatków budżetu gminy. Zadania wybrane w ramach budżetu obywatelskiego zostają uwzględnione w uchwale budżetowej gminy. Rada gminy w toku prac nad projektem uchwały budżetowej nie może usuwać lub zmieniać w stopniu istotnym zadań wybranych w ramach takiego budżetu.

Pozostało 82% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego