Najlepsze fundusze spekulacyjne zapewniają duże zyski

Dwadzieścia najlepszych na świecie funduszy inwestycyjnych podwyższonego ryzyka (spekulacyjnych) zarobiło dla swych inwestorów w 2023 r. 67 mld dolarów, trzykrotnie więcej niż rok wcześniej — podała firma LCH Investments.

Publikacja: 24.01.2024 10:55

Najlepsze fundusze spekulacyjne zapewniają duże zyski

Foto: Bloomberg

Najlepszy rezultat w ubiegłym roku osiągnął fundusz TCI miliardera Christophera Hohna: 12,9 mld dolarów po potrąceniu opłat. Czołową trójkę podmiotów z najlepszymi wynikami od rozpoczęcia działalności tworzą fundusze stosujące wielostronną strategię Citadel, D. E. Shaw i Millennium Management. Szef rady nadzorczej LCH, Rick Sopher podkreślił w komunikacie, że ta trójka — mimo zarządzania jedynie 4,6 procentami dostępnych aktywów — wygenerowała w ostatnich trzech latach działalności 38,3 proc. zwrotu od łącznego kapitału — odnotował Reuters.

Jedynie fundusz Bridgewater Associates, założony przez miliardera Raya Dalio, i Caxto były dwoma podmiotami w tym gronie, które poniosły straty. Dwudziestu szefów poprawiło średnią rentowność o 10,5 proc., natomiast średni zwrot od kapitału w całym sektorze wyniósł 6,4 proc. — poinformowała LCH.

Czytaj więcej

Inwestycje Polaków. Czy to będzie rok złota, bitcoina czy AI?

Odbicie po stratach

Fundusze podwyższonego ryzyka stosujące różne strategie korzystają zwykle z dużej dźwigni, aby zwiększać zyski. Największe firmy korzystające z nich są także gotowe płacić najwyższe stawki dolarowe najbardziej utalentowanym zarządzającym, bo mają strukturę wynagrodzeń, która pokrywa większość ich kosztów operacyjnych.

Ten sektor uzyskał w ubiegłym roku dobre wyniki po słabym 2022 r., kiedy co najmniej osiem z 20 największych funduszy spekulacyjnych straciło pieniądze z powodu zawirowań na rynku, wywołanych wojną w Ukrainie i podwyżką stóp procentowych ogłoszoną przez bank centralny USA w ramach hamowania inflacji.

Lider zestawienia

Pozycję absolutnego lidera w 2023 r. zachował fundusz Citadel miliardera Kena Griffina, który wypracował 74 mld dolarów zysku od czasu jego utworzenia w 1990 r. W ubiegłym roku jego zasadniczy fundusz zwiększył się o 15,3 proc., a szefowie postanowili zwrócić inwestorom ok. 7 mld dolarów. Fundusz Pershing Square niepokornego inwestora Williama Ackmana pojawił się w rankingu LCH pierwszy raz w 2015 r., a w ubiegłym roku zajął 20. miejsce dzięki uzyskaniu 26,7 proc. zwrotu od zainwestowanego kapitału na skutek większych korzyści na rynku giełdowym, zlikwidowania strat z poprzedniego roku i wygenerowania od 2004 r. dla inwestorów 18,8 mld dolarów.

LCH Investments jest firmą zajmującą się pieniędzmi funduszy inwestycyjnych, należy do Grupy Edmonda de Rothschilda z Genewy. Śledzi roczne zwroty od inwestycji funduszy spekulacyjnych, aby wyliczać ich łączne zyski. Niektórzy inwestorzy instytucjonalni uważają je za najważniejszy wskaźnik ich wydajności. Firma czerpie informacje ze spotkań z prezesami przedsiębiorstw, wykorzystuje raporty z audytów, oficjalne komunikaty zarządów firm i inne źródła.

Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Finanse
Revolut przedstawia potężne zyski i ambitne plany. Również dla Polski
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Partnera
Nowe podejście do finansowania - szansa dla Polski
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne