Gminne pieniądze na książki

Mam wątpliwość co do sporządzenia planu finansowego biblioteki gminnej na 2024 r. Czy można pominąć w nim stan należności/zobowiązań na początek/koniec roku oraz stan środków pieniężnych? W ocenie skarbnika gminy te dane są w sprawozdaniach opisowych z wykonania budżetu więc nie ma potrzeby powielać danych w planie finansowym. Czy możemy tak opracować plan finansowy biblioteki – pyta radna.

Publikacja: 09.01.2024 02:00

Gminne pieniądze na książki

Foto: rp.pl

Z kontekstu pytania należy wnioskować, że chodzi o konstrukcje planu finansowego samorządowej instytucji kultury – taki status ma biblioteka gminna. Warto wspomnieć o przepisach ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. W art. 2 postanowiono, że formami organizacyjnymi działalności kulturalnej są: teatry, opery, operetki, filharmonie, orkiestry, instytucje filmowe, kina, muzea, biblioteki, domy kultury, ogniska artystyczne, galerie sztuki oraz ośrodki badań i dokumentacji w różnych dziedzinach kultury. Warto także wspomnieć o przepisach ww. ustawy, które dotyczą jej gospodarki finansowej. W tym zakresie na uwagę zasługuje art. 27, gdzie postanowiono, że instytucja kultury gospodaruje samodzielnie przydzieloną i nabytą częścią mienia oraz prowadzi samodzielną gospodarkę w ramach posiadanych środków, kierując się zasadami efektywności ich wykorzystania.

Pozostało 83% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił