Kto z GPW błysnął wynikami

Spółki notowane na GPW weszły w okres, kiedy jest coraz trudniej o poprawę rezultatów. Nie dotyczy to jednak wszystkich firm, które pokazały raporty.

Publikacja: 23.08.2023 03:00

Kto z GPW błysnął wynikami

Foto: Adobestock

Trwa sezon publikacji raportów finansów za II kwartał przez spółki z parkietu. Sporo już zdążyło się pochwalić osiągnięciami. Nie zabrakło pozytywnych zaskoczeń.

Żniwa dla wybranych

Wyraźnie lepsze od oczekiwanych wyniki zaraportował Benefit Systems, którego zysk netto zwiększył się w II kwartale rok do roku ponadczterokrotnie (wyniósł 129,5 mln zł) i okazał się o ponad 40 proc. lepszy od oczekiwań rynkowych. Wyniki za ostatnie kwartały potwierdzają, że branża usług fitness okres słabości, który zafundowała jej pandemia, ma już za sobą.

Mikołaj Stępień, analityk DM BOŚ, wyjaśnia, że do osiągnięcia znakomitych wyników w I połowie 2023 r. przyczyniły się wprowadzane od początku bieżącego roku podwyżki cen oraz dźwignia operacyjna.

Poprawą wyników w II kwartale większą, niż zakładali analitycy, zaskoczył Rainbow Tours. W miejscu strat sprzed roku pojawiło się prawie 37 mln zł jednostkowego zysku netto. Touroperator jest beneficjentem odrodzenia branży turystycznej.

– Wyniki finansowe znacznie powyżej naszych założeń i oczekiwań rynkowych. Odbieramy je pozytywnie przy obecnym poziomie wyceny. Wstępne wyniki pokazują, że poziom marży brutto na sprzedaży był znacznie powyżej naszych oczekiwań (potencjalnie wzrost o 6–7 pkt proc. r./r. w porównaniu z 3 pkt proc. w założeniach modelowych). Biorąc pod uwagę obecne ceny paliwa lotniczego i kursy walut, jest to dobry prognostyk dla kluczowego III kwartału – wyjaśnia Dariusz Dziubiński, analityk BM Pekao. Zauważa, że część wyników w prognozie na ten rok może być traktowana jako pozytywny efekt jednorazowy.

Korzystne otoczenie

Kolejny bardzo udany kwartał zanotował Alior, który pozytywnie wypadł na tle całego sektora bankowego. Zysk netto rok do roku wzrósł ponaddwukrotnie, do rekordowych 506 mln zł, przebijając oczekiwania analityków.

Tak znacząca poprawa była możliwa m.in. dzięki wyjściu gospodarki z kryzysu wywołanego pandemią Covid-19, poprawie jakości portfela kredytowego oraz zachowań klientów, które skutkowały istotnym spadkiem odpisów na oczekiwane straty kredytowe, oraz znacznemu wzrostowi stóp procentowych, co wpłynęło na zwiększenie marży odsetkowej.

– Wysokie stopy procentowe, poprawa jakości portfela kredytowego oraz mniejsze odpisy z tytułu oczekiwanych strat kredytowych to główne powody, dla których wyniki Aliora są znacznie lepsze niż rok temu oraz wyższe od prognoz. O ile wynik odsetkowy i wynik z opłat i prowizji były zgodne z konsensusem, to zysk netto okazał się wyższy od oczekiwań o 13 proc. i wyniósł 506,1 mln zł. Rok wcześniej Alior wypracował o ponad połowę mniejszy zysk netto. Tym samym fundamenty banku postrzegamy jako mocne – wyjaśnia Łukasz Bryl, analityk DM Banku BPS.

Pozytywnym zaskoczeniem dla rynku okazały się także wyniki kwartalne Kruka. Kwartalny zysk netto wynoszący 293,6 mln zł był rekordowy dla firmy. – Kontynuujemy bardzo dobry trend wyników, odnotowując kolejny mocny drugi kwartał. Jednocześnie po raz pierwszy w 25-letniej historii wyników po dwóch kwartałach przekroczyliśmy poziom pół miliarda złotych zysku. Spłaty pozostają silne i również rekordowo wysokie. Dla mnie szczególnie ważny jest wynik gotówkowy. W I półroczu przekroczyliśmy próg 1 mld zł EBITDA gotówkowej – wyjaśnia Piotr Krupa, prezes Kruka.

Rynek z nadzieją przyjął wyniki CCC. Skonsolidowana EBITDA za II kwartał wynosząca 221 mln zł wygląda solidnie na tle oczekiwań i wyniku sprzed roku (179 mln zł), ale na pozytywny efekt złożyły się także zdarzenia jednorazowe i wpływ różnic kursowych. Optymizmem mogą natomiast napawać oczekiwania związane z II półroczem.

Trwa sezon publikacji raportów finansów za II kwartał przez spółki z parkietu. Sporo już zdążyło się pochwalić osiągnięciami. Nie zabrakło pozytywnych zaskoczeń.

Żniwa dla wybranych

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse
Anna Cieślak-Wróblewska laureatką Nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka
Finanse
Artur Zapała: Retail Investment Strategy z pewnością przemodeluje branżę TFI
Finanse
Marcin Wlazło: Klienci firm inwestycyjnych stoją na rozstaju dróg
Finanse
Przed rynkiem kapitałowym wciąż rysuje się wiele szans
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Finanse
Sztuczna inteligencja, prawdziwe wyzwania – SI a zarządzanie aktywami
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży