Domowy budżet ze strategią. Polacy szukają oszczędności

70 proc. z nas aktywnie poszukuje sposobów równoważenia swoich wydatków domowych. Najczęściej, żeby móc więcej oszczędzać. Jest to jednak trudniejsze w chłodnych miesiącach.

Publikacja: 03.03.2023 03:00

Domowy budżet ze strategią. Polacy szukają oszczędności

Foto: Adobe Stock

Ponad 2/3 gospodarstw domowych w Polsce poszukuje lepszej finansowej równowagi w swoich wydatkach (np. na rachunki). Nieco częściej sposoby na lepszą kontrolę w tej sferze próbują znaleźć kobiety (73 proc.) niż mężczyźni (65 proc.) oraz osoby między 35. a 44. rokiem życia (74 proc.).

Powody cięć budżetu

Takie wyniki przynosi badanie VeloBanku „Strategie Polaków w zarządzaniu budżetem domowym”. Wynika z niego ponadto, że motywacją dla równoważenia budżetu domowego jest najczęściej chęć oszczędzania, którą wskazało 60 proc. ankietowanych. To szczególnie ważne dla młodych osób (między 18. a 34. rokiem życia), gdzie ten odsetek sięgał 68 proc. Chęć odłożenia pieniędzy dzięki lepszemu gospodarowaniu domowymi finansami spada wraz z wiekiem. Wśród osób w wieku 55 lat i starszych deklaruje ją tylko nieco ponad połowa (54 proc.). Drugim powodem, dla którego Polacy chcą równoważyć swoje wydatki na utrzymanie domu, jest chęć uzyskania nad nimi większej kontroli (42 proc.). Nieco więcej niż co czwarty respondent w badaniu VeloBanku wskazywał, że potrzebuje lepszego balansu, bo wydaje więcej, niżby tego chciał, a 18 proc. poszukuje równowagi, bo czasem nie starcza na pokrycie niezbędnych rachunków. 4 proc. chciałoby uniknąć sytuacji, w której musi brać pożyczkę lub kredyt, aby opłacić niezbędne wydatki, co teraz im się zdarza.

Czytaj więcej

Kraków płaci najlepiej. Zdetronizował Warszawę

Osoby, które nie szukają sposobów na równoważenie swoich wydatków domowych, najczęściej jako powód podają brak problemów z rodzinnym budżetem (44 proc. wskazań w tej grupie). Co trzeci ewentualne kłopoty rozwiązuje na bieżąco. Blisko co siódma osoba (14 proc.) nie zna sposobów na równoważenie domowego budżetu, a kolejne 7 proc. nie wie, gdzie ich szukać.

Gaz na raty

Autorzy badania zauważają, że na polskim rynku pojawia się coraz więcej nowych rozwiązań, które pomagają w domowych płatnościach. Jednym z najbardziej znanych sposobów na znalezienie lepszej równowagi jest rozkładanie większych wydatków na raty. Od niedawna to nie tylko opcja na sfinansowanie droższych zakupów, np. lodówki czy telewizora, ale i nawet rachunków domowych. To szczególnie istotne jesienią i zimą, gdy mocno rosną rachunki za ogrzewanie. W tym sezonie są one szczególnie dotkliwe ze względu na mocny wzrost przed sezonem grzewczym cen surowców energetycznych. W badaniu VeloBanku 63 proc. respondentów stwierdziło, że jesienno-zimowe rachunki za ogrzewanie są poważnym obciążeniem ich budżetu domowego.

W sukurs osobom, które z tego powodu mają z nimi poważny problem, przychodzi Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Jego klienci w uzasadnionych, np. trudnościami finansowymi, okolicznościach mogą doń złożyć wniosek o rozłożenie płatności za gaz na raty. PGNiG rozpatruje każdą taką sprawę indywidualnie i może się przychylić do prośby klienta.

Ale zapłatę za gaz może też ułatwić umowa PGNiG z VeloBankiem. Połowa przezeń badanych przyznała, że byłaby zainteresowana rozłożeniem opłat za ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym na równe raty płacone przez cały rok.

– Przez wahania wysokości faktur w najchłodniejszych miesiącach i brak przewidywalności znacznie trudniej utrzymać im finansową równowagę. Nasze nowe bezpłatne rozwiązanie VeloKomfort pozwala rozłożyć płatności za gaz u największego polskiego dostawcy na stałe spłaty w ciągu roku. Korzystający z tej usługi nie muszą martwić się o sezonowe wahania wysokości rachunków, bo płacą z góry ustaloną kwotę. Taka przewidywalność ułatwia zarządzanie domowym budżetem i jest wygodna, gdyż bank opłaca rachunki u dostawcy zawsze na czas – zachwala Marek Grodkiewicz, dyrektor zarządzający Obszarem Transformacji Kanałów Cyfrowych w VeloBanku.

Ponad 2/3 gospodarstw domowych w Polsce poszukuje lepszej finansowej równowagi w swoich wydatkach (np. na rachunki). Nieco częściej sposoby na lepszą kontrolę w tej sferze próbują znaleźć kobiety (73 proc.) niż mężczyźni (65 proc.) oraz osoby między 35. a 44. rokiem życia (74 proc.).

Powody cięć budżetu

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse
SEC uchyla drzwi dla etherowych funduszy ETF
Finanse
Rynek liczy, że SEC zatwierdzi ETF-y na ether
Finanse
MF: W nowej radzie fiskalnej mają zasiadać niezależni eksperci i praktycy
Finanse
Niemcy dały zgodę na wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów
Finanse
G7 i UE chcą przejąć dochody z rosyjskich aktywów. MFW broni Kremla
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy