Roczny limit środków z budżetu państwa na remonty pustostanów, ale także na TBS czy Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe wynosi 1 mld zł. W tym i następnym roku będzie zasilony dodatkowo 870 mln zł. Do tej pory w ramach funduszu powstało 28 tys. lokali, w tym mieszkań chronionych, miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych, a kolejne 12 tys. jest w trakcie realizacji. Przyznano bezzwrotnie 3,4 mld zł, co pozwoliło na współfinansowanie ponad 2 tys. przedsięwzięć wartych 7 mld zł.

– Zmiany, które weszły w życie w ubiegłym roku, spowodowały lawinowy wzrost zainteresowania programem. W ubiegłym roku bank przyjął 288 wniosków na 1,3 mld zł – mówi Anna Czyż, rzecznik BGK.

W samej Warszawie – jak mówi wiceprezydent Aldona Machnowska-Góra – w tym roku wyremontowano ok. 1800 lokali. – W przyszłym chcielibyśmy dostosować do standardów mieszkalnych kolejne 1600 lokali – zapowiada. Zastrzega jednak, że z powodu wysokich cen usług i materiałów nie wiadomo, ile z planu uda się zrealizować.

Czytaj więcej

Rząd ma jeszcze do rozdania środki na remonty pustostanów

Gminy mogą prowadzić inwestycje dostosowujące zasób mieszkaniowy z własnych środków lub starać się o dofinansowanie z BGK. Z danych MRiT wynika, że w 2022 r. zakwalifikowano do programu 347 wniosków, 195 dotyczyło remontów pustostanów. Wśród 146 wniosków oczekujących na kwalifikację 72 to też pustostany.

– Dostępność kredytów mieszkaniowych dla osób o średnich i niskich dochodach jest coraz bardziej problematyczna. Podobnie jak możliwość wynajmu mieszkań na rynku komercyjnym. Budowa czynszówek ze środków publicznych jest naturalną odpowiedzią na trudne czasy – mówi minister rozwoju Waldemar Buda.

W przestrzeni publicznej pojawiają się też inne pomysły na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych rodzin. Wśród nich m.in. nałożenie dodatkowego podatku od niewykorzystanych zasobów mieszkaniowych na ich właścicieli, co miałoby zmusić ich do wstawienia mieszkań na rynek, czy tzw. PRS-y budowane przez fundusze inwestycyjne. Niedawno PiS zaproponowało możliwość taniego wykupu mieszkań komunalnych przez ich najemców. Samorządy rozważają własne projekty budowy mieszkań, w tym pod wynajem.