Najtańsza energia to ta zaoszczędzona

Przewidziane w Krajowym Planie Odbudowy środki nie wystarczą na kompleksową modernizację energetyczną wszystkich budynków, ale mogą mieć zasadnicze znaczenie w wypracowaniu schematów działań i zapoczątkować drogę w kierunku polepszenia komfortu życia.

Publikacja: 09.06.2022 19:38

Najtańsza energia to ta zaoszczędzona

Foto: Adobe Stock

Z ponad rocznym opóźnieniem wkracza Krajowy Plan Odbudowy (KPO). Niestety, szum medialny skoncentrowany jest przede wszystkim na pieniądzach. Plan początkowo miał zwalczać skutki pandemii COVID, ale wojna w Ukrainie i kryzys energetyczny stawia nas całkowicie w innej rzeczywistości. Obecny czas wymusi przyśpieszenie transformacji energetycznej poprzez redukcję zapotrzebowania na energię, zwiększenie roli OZE, a w konsekwencji zmniejszenie ryzyka ubóstwa energetycznego. Właśnie szczególnie w budynkach bez odpowiedniej izolacji i instalacji duża część pieniędzy wydanych na ogrzewanie idzie mówiąc kolokwialnie z dymem, co przy obecnych cenach paliw staje się bardzo dotkliwe i również niestety szkodliwe dla środowiska i klimatu. W Polsce 70 proc. budynków (4,6 mln) publicznych i mieszkalnych jest nieefektywnych energetycznie, a 16 proc. budynków (ok. 1 mln) ma bardzo zły standard energetyczny. Przy takim zasobie mieszkaniowym ogromne pieniądze się po prostu marnują.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy