Mennica Stanów Zjednoczonych wyda w 2022 roku jeszcze cztery inne monety, które uhonorują wybitne Amerykanki: astronautkę Sally Ride- pierwszą Amerykankę w kosmosie, azjatycko-amerykańską aktorkę i gwiazdę Hollywood Annę May Wong, przywódczynię Cherokee Nation Wilmę Mankiller oraz sufrażystkę i polityczkę Ninę Otero-Warren.  Monety są częścią programu American Women Quarters Mennicy Stanów Zjednoczonych – informuje Reuters.

AFP

Maya Angelou, jedna z najbardziej poczytnych amerykańskich pisarek, zadebiutowała powieścią autobiograficzną „I Know Why the Caged Bird Sings” w 1969 roku opisując swoją gehennę molestowanego i maltretowanego dziecka w biednej rodzinie z St. Louis. Opisywała rasizm i poniżenie czarnoskórych mieszkańców południa Stanów Zjednoczonych z perspektywy dziecka. Od 1959 Angelou współpracował z pastorem Martinem Lutherem Kingiem i stał się ważną postacią w walce o prawa obywatelskie. Przyjaźniła się też z Malcolmem X.

„Za każdym razem, gdy przeprojektowujemy naszą walutę, mamy szansę opowiedzieć coś o naszym kraju – coś co cenimy i jak się zmieniamy jako społeczeństwo” – powiedziała w oświadczeniu sekretarz skarbu USA Janet Yellen. „Jestem bardzo dumna, że te monety upamiętnią niezwykłe Amerykanki, w tym Maię Angelou” - dodała.

W 2010 roku Barack Obama przyznał Angelou Prezydencki Medal Wolności, a w 2013 roku otrzymała Literarian Award, honorową Narodową Nagrodę Książki za zasługi dla społeczności literackiej – przypomina Reuters.

Wkrótce po objęciu urzędu przez Joe Bidena rząd USA poinformował, że wymieni portret prezydenta Andrew Jacksona na banknocie o nominale 20 dolarów. Jackson był właścicielem niewolników. Ma go zastąpić Harriet Tubman, która w młodości była niewolnicą, a później została aktywistką organizacji Kolei Podziemnej. Jednak jak dotąd rząd USA nie ujawnił żadnych dalszych szczegółów planu wymiany 20-doalrówek.

Czytaj więcej

Nie będzie kobiety na banknocie 20-dolarowym póki w Białym Domu będzie Donald Trump