Pomysł umieszczenia podobizny Tubman ogłoszono za czasów prezydentury Baracka Obamy. W 2016 roku ówczesny sekretarz skarbu Jack Lew zapowiedział, że Harriet Tubman zastąpi na 20-dolarówce siódmego prezydenta Stanów Zjednoczonych Andrew Jacksona.

Wprowadzenie do obiegu nowego banknotu miało mieć miejsce w 2020 roku czuli w setną rocznicę ratyfikowania 19. poprawki do konstytucji USA przyznającej kobietom prawo do głosowania.

Już wtedy Donald Trump twierdził, że to decyzja wynikająca z „poprawności politycznej w czystej postaci". Zaproponował też by podobiznę Tubman umieścić na banknocie o nominale dwóch dolarów.

Trump twierdził, że prezydent Andrew Jackson powinien zostać na banknocie, ponieważ ma ogromne zasługi w zwalczaniu "aroganckiej elity politycznej". Według NYT Donald Trump uważa, że Jackson przypomina jego samego i jego walkę z establishmentem.

Będzie, ale nie za kadencji Trumpa

Teraz Steven Mnuchin poinformował, że Banknotu z Harriet Tubman nie będzie w ogóle, dopóki w Białym Domu urzęduje Donald Trump. najwcześniej banknot z jej podobizną mógłby wejść do obiegu w 2028 roku.

Według "The New York Times" Mnuchin w obawie, że całkowite anulowanie wprowadzenia do obiegu nowego 20-dolarowego banknotu, mogłoby wywołać negatywne komentarze i protesty przeciwko prezydentowi Trumpowi, postanowił odsunąć w czasie jego wprowadzenie. Dziennik powołuje się na anonimowych urzędników Departamentu Skarbu.

Oficjalnie Departament Skarbu nie potwierdził, że z decyzja o opóźnienie wprowadzenia do obiegu nowego banknotu miałby cokolwiek wspólnego Donald Trump. Mnuchin twierdzi, że decyzję podjął sam, a jego największym zmartwieniem jest dopilnowanie, by nowe banknoty wprowadzane do obiegu były dobrze zabezpieczone przed fałszerstwami.

Niewolnica, abolicjonista, szpieg, sufrażystka

Autopromocja
RADAR.RP.PL

Przemysł obronny, kontrakty, przetargi, analizy, komentarze

CZYTAJ WIĘCEJ

Harriet Tubman urodziła się jako niewolnica Araminta Ross i uciekła z plantacji w Maryland. Pomagała uciec z plantacji kolejnym niewolnikom. Organizacja, dla której pracowała, Underground Railroad pomogła w sumie 100 tys. zbiegłym niewolnikom. Ona sama pomogła około 300 osobom. W czasie wojny secesyjnej była zwiadowcą i szpiegiem wojsk Unii. A po zakończeniu wojny walczyła o prawa kobiet.

Już za życia była znana w całych Stanach Zjednoczonych ze swojej działalności, ale dopiero po śmierci stała się prawdziwą ikoną ruchów obywatelskich. Pochowano ją z niemal woskowymi honorami na cmentarzu w Auburn. W domu w którym mieszkała i zmarła teraz jest jej muzeum.

Pomysł na wizerunek Tubman na banknocie 20-dolarowym był efektem akcji "Women on 20s", mającej wypromować kobiety na amerykańskich banknotach. W internetowej kampanii ruchu "Women on 20s" wzięło udział w 2015 roku ponad 600 tys. osób, a na Tubman głosowało niemal 120 tys.

Harriet Tubman "pokonała" w wyścigu trzy konkurentki: była pierwszą damę Eleanor Roosevelt, działaczkę praw obywatelskich Rosę Parks oraz Wilmę Mankiller - pierwszą kobietę-wodza plemienia Czirokezów.