Pomysł umieszczenia podobizny Tubman ogłoszono za czasów prezydentury Baracka Obamy. W 2016 roku ówczesny sekretarz skarbu Jack Lew zapowiedział, że Harriet Tubman zastąpi na 20-dolarówce siódmego prezydenta Stanów Zjednoczonych Andrew Jacksona.

Wprowadzenie do obiegu nowego banknotu miało mieć miejsce w 2020 roku czuli w setną rocznicę ratyfikowania 19. poprawki do konstytucji USA przyznającej kobietom prawo do głosowania.

Już wtedy Donald Trump twierdził, że to decyzja wynikająca z „poprawności politycznej w czystej postaci". Zaproponował też by podobiznę Tubman umieścić na banknocie o nominale dwóch dolarów.

Trump twierdził, że prezydent Andrew Jackson powinien zostać na banknocie, ponieważ ma ogromne zasługi w zwalczaniu "aroganckiej elity politycznej". Według NYT Donald Trump uważa, że Jackson przypomina jego samego i jego walkę z establishmentem.

Będzie, ale nie za kadencji Trumpa

Teraz Steven Mnuchin poinformował, że Banknotu z Harriet Tubman nie będzie w ogóle, dopóki w Białym Domu urzęduje Donald Trump. najwcześniej banknot z jej podobizną mógłby wejść do obiegu w 2028 roku.

Według "The New York Times" Mnuchin w obawie, że całkowite anulowanie wprowadzenia do obiegu nowego 20-dolarowego banknotu, mogłoby wywołać negatywne komentarze i protesty przeciwko prezydentowi Trumpowi, postanowił odsunąć w czasie jego wprowadzenie. Dziennik powołuje się na anonimowych urzędników Departamentu Skarbu.

Oficjalnie Departament Skarbu nie potwierdził, że z decyzja o opóźnienie wprowadzenia do obiegu nowego banknotu miałby cokolwiek wspólnego Donald Trump. Mnuchin twierdzi, że decyzję podjął sam, a jego największym zmartwieniem jest dopilnowanie, by nowe banknoty wprowadzane do obiegu były dobrze zabezpieczone przed fałszerstwami.

Niewolnica, abolicjonista, szpieg, sufrażystka

Harriet Tubman urodziła się jako niewolnica Araminta Ross i uciekła z plantacji w Maryland. Pomagała uciec z plantacji kolejnym niewolnikom. Organizacja, dla której pracowała, Underground Railroad pomogła w sumie 100 tys. zbiegłym niewolnikom. Ona sama pomogła około 300 osobom. W czasie wojny secesyjnej była zwiadowcą i szpiegiem wojsk Unii. A po zakończeniu wojny walczyła o prawa kobiet.

Już za życia była znana w całych Stanach Zjednoczonych ze swojej działalności, ale dopiero po śmierci stała się prawdziwą ikoną ruchów obywatelskich. Pochowano ją z niemal woskowymi honorami na cmentarzu w Auburn. W domu w którym mieszkała i zmarła teraz jest jej muzeum.

Pomysł na wizerunek Tubman na banknocie 20-dolarowym był efektem akcji "Women on 20s", mającej wypromować kobiety na amerykańskich banknotach. W internetowej kampanii ruchu "Women on 20s" wzięło udział w 2015 roku ponad 600 tys. osób, a na Tubman głosowało niemal 120 tys.

Harriet Tubman "pokonała" w wyścigu trzy konkurentki: była pierwszą damę Eleanor Roosevelt, działaczkę praw obywatelskich Rosę Parks oraz Wilmę Mankiller - pierwszą kobietę-wodza plemienia Czirokezów.