Zapomogi nie powinny podlegać opodatkowaniu

Związek Rzemiosła Polskiego nie popiera zwolnienia z podatku dla bonów i talonów

Publikacja: 13.01.2010 15:25

Takie rozwiązanie proponuje projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, którego celem jest zwolnienie od podatku bonów, talonów i innych znaków otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej. Projekt trafił właśnie do Sejmu.

Zdaniem związku pieniądze wypłacane pracownikom na te cele są rozwiązaniem uniwersalnym i nie wiążą się z koniecznością wydatkowania pieniędzy w konkretnych supermarketach. - Takie rozwiązanie jest lepsze, bowiem nie preferuje żadnej grupy dostawców - czytamy w liście przesłanym na ręce prezydenta.

Niezależnie od tego ZRP zwrócił uwagę, że przyjęcie rozwiązań zawartych w projekcie nie zmienia nierównego traktowania podatników, stawiającego w uprzywilejowanej sytuacji wypłaty na cele socjalne finansowane z funduszy socjalnych i związkowych. Ze zwolnień od podatku dla wypłacanych świadczeń nie mogą korzystać pracownicy mniejszych firm, nietworzących funduszu socjalnego.

Projekt został wniesiony z inicjatywy Pana Prezydenta, stąd apel związku.

- Związek Rzemiosła Polskiego opowiada się za utrzymaniem rozwiązań obowiązujących obecnie, tj. zwolnień od podatku dochodowego dla świadczeń rzeczowych oraz świadczeń pieniężnych sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związkowych wydatkowanych na cele socjalne, bez wprowadzania zwolnień dla bonów i talonów towarowych - argumetuje związek. - Uważamy, że przyjęcie w roku ubiegłym przepisu zwalniającego świadczenia pieniężne wydatkowane na cele socjalne było rozwiązaniem uniwersalnym, nie ukierunkowującym wydatkowania przez pracowników otrzymanych kwot na sieci handlowe wykorzystujące bony towarowe, jako jedną z form promowania zakupu w konkretnej sieci. Pracownik otrzymując pieniądze ma możliwość wyboru dostawcy, u którego dokona zakupu w przeciwieństwie do bonu towarowego, który ukierunkowuje dokonanie zakupu w ściśle określonych sieciach handlowych.

Celem, jaki przyświeca ZRP jest dbałość o interesy drobnego handlu. Zdaniem ekspertów związku jeśli pracownicy dostaną do ręki pieniądze, to istnieją większe szanse, że jakaś część zakupów zostanie dokonana w małych sklepach czy firmach branży spożywczej, przyjmując, że pieniądze będą wypłacane najczęściej przy okazji świąt lub na sfinansowanie usług związanych z zorganizowaniem wypoczynku.

- Przypominamy, że ponad 95 proc. firm osób fizycznych stanowią firmy o zatrudnieniu do 5 osób, które nie tworzą zakładowego funduszu świadczeń socjalnych - tłumaczy Jerzy Bartnik, Prezes Związku Rzemiosła Polskiego. - Zatem każde świadczenie rzeczowe (np. okolicznościowe), czy nawet przyznanie zapomogi pracownikowi będącemu w trudnej sytuacji życiowej - udzielane przez pracodawcę nie tworzącego funduszu socjalnego - podlega opodatkowaniu. W jego opinii jest to nieuzasadniona nierówność, która dotyczy wszystkich pracowników zatrudnionych w firmach nie tworzących funduszu socjalnego.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje