Ekolodzy idą na wojnę z Putinem

Greenpeace domaga się od prezydenta Rosji zmiany decyzji premiera, umożliwiającej pracę największego truciciela Bajkału - kombinatu celulozowego oligarchy Deripaski

Publikacja: 19.01.2010 16:57

Greenpeace domaga się od prezydenta Rosji zmiany decyzji premiera, umożliwiającej pracę największego

Greenpeace domaga się od prezydenta Rosji zmiany decyzji premiera, umożliwiającej pracę największego truciciela Bajkału - Kombinatu Celulozowo-Papierniczego

Foto: Bloomberg

- Jesteśmy przekonani, że decyzja została podjęta dla zabezpieczenia bieżących interesów właścicieli Bajkalskiego Kombinatu Celulozowo-Papierniczego - napisali do Dmitrija Miedwiediewa ekolodzy.

[link=http://www.rp.pl/artykul/421507.html]Wczoraj pisaliśmy[/link], że Władimir Putin podpisał rozporządzenie wyłączające „produkcję celulozy, papieru i kartonu”, z listy działalności zabronionych na terenie Ekologicznej Stefy Jeziora Bajkał. Lista zabronionych działalności została zatwierdzona w 2001 r w celu ochrony unikalnej przyrody Bajkału. Dzięki decyzji Putina, która zapadła 13 stycznia a upubliczniona została w poniedziałek 18-go, należący do dobrze notowanego na Kremlu oligarchy Olega Deripaski (ma 51 proc.) i skarbu państwa (49 proc.), kombinat celulozowy, może uniknąć bankructwa.

W listopadzie sąd w Irkucku wprowadził w kombinacie leżącym nad samym jeziorem w mieście Bajkalsk procedurę upadłościową. Syberyjski gigant jest zadłużona na ok. 50 mln dol.

Kombinat Bajkalski wybudowany w latach 60-tych minionego stulecia od początku zatruwał unikalny ekosystem Bajkału. Dopiero w minionym roku prywatny właściciel - spółka „Kontinental Menadżment” Olega Deripaski zainstalował w fabryce zamknięty obieg wody i odstąpiła od użycia chloru do wybielania celulozy.

Decyzja Putina pozwala wrócić do wykorzystania chloru i spuszczania ścieków do jeziora. Kombinat wznowił pracę już na początku stycznia, jakby jego szefowie wiedzieli, że lada dzień usłyszą pomyślne wieści. Według oceny Banku Światowego zamknięcie kombinatu na Bajkałem, który zatrudnia większość z 14 tys. mieszkańców Bajkalska kosztowałoby Deripaskę i Kreml ok. 175-225 mln dol.

Zdaniem innej organizacji ekologicznej WWF zgoda na ponowne trucie jeziora narusza międzynarodowe zobowiązania, które Rosja, szczególnie wobec UNESCO. Bajkał został wpisany na listę światowego dziedzictwa.

Ekolodzy ożywienie gospodarki okolic Bajkału widzą w rozwoju turystyki i związanych z nią gałęzi przemysłu, takich jak produkcja pamiątek, żywności z miejscowych surowców, szczególnie ryb, jagód i grzybów. Tam znaleźliby zatrudnienie byli pracownicy kombinatu.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem