Międzynarodowy Fundusz Walutowy rozważa zalecenie krajom członkowskim wprowadzenia obowiązku odkładania przez banki konkretnej kwoty, kiedy bank angażuje się w ryzykowne transakcje bądź też rozrósł się do takich rozmiarów, że jego działalność zaczęła być znacząca dla gospodarki światowej.
Kompletny projekt nowej regulacji będzie przedstawiony na szczycie G20, czyli krajów kluczowych dla gospodarki światowej, w czerwcu 2010 r.
Projekt, który ma skończyć z zasadą: zbyt wielki, by upaść, która wymusiła na rządach poszczególnych krajów obowiązek ratowania banków z obawy przed niekorzystnymi skutkami ich kłopotów dla całej gospodarki, jest na razie zlepkiem propozycji, jakie wcześniej pojawiły się w USA i Europie.
Wśród nich był wspólny pomysł niemiecko-francuski, aby podatek został nałożony na cały sektor bankowy, oraz idea Baracka Obamy, aby nałożyć na banki opłatę od odpowiedzialności za kryzys, która pozwoliłaby częściowo odzyskać środki wpompowane za pośrednictwem programów ratunkowych.
USA już teraz zarzucają Europie, że zrobiła zbyt mało dla zapewnienia dobrej kondycji swoich największych instytucji finansowych. Z kolei Europejczycy uważają, że Amerykanie są zbyt łagodni we wprowadzanych regulacjach dotyczących funduszu wysokiego ryzyka i rynku derywatów.