Zmiany w tegorocznym Gender Gap Index – rankingu równości płci publikowanym przez Światowe Forum Ekonomiczne – pokazują, że administracyjne metody wyrównywania szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy przynoszą efekty. Norwegia, w której od ubiegłego roku już we wszystkich dużych firmach istnieje obowiązek 40-proc. udziału kobiet w zarządach, w tym roku w rankingu wyprzedziła Szwecję. Państwa skandynawskie są w nim nie do pobicia już od wielu lat. – Wyrównano tam już w 80 proc. dysproporcje w traktowaniu kobiet i mężczyzn – podkreślają autorzy raportu. Kraje skandynawskie wyróżniają się dużą aktywnością kobiet w życiu politycznym i ich silną reprezentacją w strukturach władzy.
W Polsce dyskusja na temat administracyjnych metod w zasadzie nigdy się nie rozpoczęła. Tymczasem sytuacja kobiet w biznesie poprawia się bardzo powoli. Podczas niedawnej gali z okazji ogłoszenia Listy 2000 największych polskich przedsiębiorstw „Rzeczpospolitej” wśród kilkudziesięciu przedstawicieli zarządów firm odbierających statuetkę Dobrej Firmy była tylko jedna kobieta, rzeczniczka giełdowej spółki LPP (zarządzanej zresztą przez mężczyzn).
Według danych PKPP Lewiatan prawie 21 proc. małych i średnich firm to kobiece przedsiębiorstwa – kontrolowane i zarządzane przez panie. W dużych firmach te proporcje są jednak inne. – Z reguły im ważniejsze i wyższe stanowisko powiązane z wysokimi zarobkami, tym więcej jest tam mężczyzn – mówi Kazimierz Sedlak, szef portalu Wynagrodzenia.pl. Zwraca uwagę, że kobiety częściej zajmują kierownicze stanowiska w gorzej opłacanych sektorach usług i handlu. Znacznie rzadziej są natomiast w zarządach najlepiej płacących dużych firm, np. banków.
Zdaniem Małgorzaty Krzysztoszek z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan norweska formuła kobiecego parytetu we władzach wydaje się uzasadniona na początku, gdy trzeba zmienić nawyki i sposób myślenia. – Jeśli kobieta jest słaba merytorycznie, nikt jej nie będzie trzymał w zarządzie. Natomiast parytety powodują, że można odkryć uśpione talenty. Kobiety, które przez wieki dzieliły swe życie między dom i rodzinę, potrzebują wsparcia, by odblokować waleczność, która jest niezbędna w biznesie – ocenia ekspertka Lewiatana.
[ramka][b][link=http://www.kariera.pl/wynagrodzenia/pokaz]Zobacz, ile zarabiają inni[/link][/b][/ramka]