Przekazaniem danych do USA nie będzie zajmował się bank UBS, który się do tego zobowiązał, ale szwajcarskie władze podatkowe, które nie ukrywają, że nie zamierzają się z tym spieszyć.
W sierpniu Kongres USA zatwierdził prawo IRS do zatrudnienia 784 ekspertów podatkowych i wyasygnował na ten cel 128,1 mln dol. Ta decyzja musi jeszcze zostać zaakceptowana przez Senat.
Internal Revenue Service (IRS) spodziewa się,że zgodnie z porozumieniem z 19 sierpnia, lada dzień otrzymają ze Szwajcarii listę 4450 numerów kont i nazwisk ich właścicieli, którym UBS prowadził rachunki w rajach podatkowych. Według wyliczeń IRS znajduje się tam co najmniej 18 mld dol. nie tylko w gotówce, ale i w obligacjach opcjach na akcje, oraz kontraktach surowcowych. Z kolei szwajcarskie władze podatkowe, które potwierdziły otrzymanie z IRS wniosku o przekazanie listy uznały,że mają 90 dni na przekazanie pierwszych 500 danych.
Na ujawnienie reszty informacji będzie potrzebnych 12 miesięcy - wynika z komunikatu na stronie internetowej szwajcarskiego Federalnego Biura Podatkowego.
Natomiast przedstawiciele IRS nie ukrywają, że liczą teraz na kolejne, znacznie dłuższe listy, a jeszcze we wrześniu oczekują 10 tys. numerów kont i nazwisk ich właścicieli. Sądzą również,że dołączą do nich osoby, które zdecydują się same na ujawnienie nie opodatkowanych dochodów. Mają one zgłosić się do IRS przed 23 września. Numery kont i nazwiska ich właścicieli nie zostaną przekazane amerykańskim władzom podatkowym przez UBS, ale za pośrednictwem szwajcarskiego rządu. I to rząd w Bernie zdecyduje, które z nich mają zostać przekazane. Łącznie UBS prowadził w rajach podatkowych rachunki 52 tys. Amerykanów.