Są to lepsze prognozy niż rok temu. Takie dane podał GUS. Zdaniem analityków wynika to z bardziej korzystnych ocen bieżącego portfela zamówień i produkcji przy jednak mniej optymistycznych prognozach w tym zakresie. Ale też utrzymują się negatywne oceny dotyczące zdolności do terminowego regulowania bieżących zobowiązań finansowych przy korzystnych prognozach w tym zakresie. Zarówno we wrześniu jak i w sierpniu poprawę sygnalizuje 22 proc. badanych przedsiębiorstw, natomiast pogorszenie - 14 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

GUS podaje, że oceny bieżącego portfela zamówień są bardziej optymistyczne od zgłaszanych w sierpniu. Dotyczy to w szczególności portfela krajowego. Bieżąca produkcja rośnie szybciej niż przed miesiącem. Pozytywne prognozy w zakresie portfela zamówień i produkcji są ostrożniejsze od formułowanych w sierpniu. W firmach zmniejsza się stan zapasów wyrobów gotowych, do poziomu nieznacznie przekraczającego zapotrzebowanie. Poziom należności raportowany przez respondentów rośnie nieco wolniej niż w ubiegłym miesiącu.Według GUS w najbliższych miesiącach skala redukcji zatrudnienia może być większa niż przewidywano w sierpniu. Można oczekiwać, że ceny wyrobów przemysłowych będą nadal rosnąć w tempie zbliżonym do prognozowanego w ubiegłym miesiącu.

Podobnie optymistyczne nastroje mają szefowie firm usługowych.Najlepiej koniunkturę oceniają firmy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (lepiej niż w sierpniu bieżącego i we wrześniu zeszłego roku) oraz informacja i komunikacja (podobnie jak przed miesiącem i lepiej niż we wrześniu ubiegłego roku). Najgorzej zaś ogólny klimat koniunktury oceniany jest przez przedsiębiorstwa zajmujące się usługami administrowania i działalnością wspierającą oraz edukacją. W sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa wskaźnik ogólnego klimatu we wrześniu kształtuje się na poziomie plus 34 (w sierpniu plus 29). Poprawę koniunktury odnotowuje 39 proc. badanych firm, a jej pogorszenie - 5 proc. (w sierpniu odpowiednio 35 proc. i 6 proc.)

GUS podał też, że wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu wynosi plus 3.Poprawę koniunktury sygnalizuje 20 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 17 proc. (przed miesiącem odpowiednio 19 proc. i 16 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w komentarzu do badań.

W badań wynika, że oceny bieżącej sprzedaży we wrześniu są bardziej pesymistyczne niż w ubiegłym miesiącu, natomiast przewidywania na najbliższe miesiące wskazują na możliwość zwiększenia sprzedaży. Ale także te firmy przyznają, że zwiększają się trudności związane z regulowaniem bieżących zobowiązań finansowych przy prognozach wskazujących na możliwość zmniejszenia się trudności w tym zakresie. Te firmy mają wciąż zbyt duże zapasy. Pesymistycznie swoją sytuację oceniają zaś szefowie firm budowlanych.