14 kwietnia odbędzie się kolejny egzamin dla osób, które chcą uzyskać licencję maklera papierów wartościowych. Wcześniej – bo na 24 marca – zaplanowano test dla osób starających się o licencję doradcy inwestycyjnego (pierwszy etap). Jak podkreślają specjaliści, mimo że wciąż niepewny jest los obu licencji, to nadal mają one swoją wartość.

– Nadal warto starać się o licencje. Niezależnie od tego, jaki ostateczny kształt przyjmie ustawa deregulacyjna, licencje dają potwierdzenie konkretnych umiejętności istotnych z punktu widzenia przyszłych pracodawców. Posiadanie licencji jest wyróżnikiem w branży. Dzięki nim łatwiej jest rozpocząć karierę w szeroko pojętej branży maklerskiej – mówi Grzegorz Łętocha, prezes Związku Maklerów i Doradców.

Perspektywa zniesienia licencji nie przyciąga jednak zbyt wielu chętnych na egzaminy, które organizuje KNF. Do ostatniego testu, który odbył się pod koniec października ub.r., przystąpiło zaledwie 288 osób. Był to najsłabszy wynik od grudnia 2007 r. Z testem na doradcę zmierzyło się 79 osób, najmniej od października 2006 r. Specjaliści zauważają jednak, że deregulacja wciąż nie jest przesądzona i choćby dlatego warto starać się o licencje.

– Aktualnie nie znamy formy i zakresu deregulacji, nie wiemy, czy licencje i egzaminy zostaną zniesione, czy też deregulacja będzie mieć na celu modyfikację istniejącego systemu. W związku z tak niejasnym rozwojem sytuacji, na pewno mimo wszystko warto zainwestować w siebie i uzyskać licencję, która będzie potwierdzeniem naszego profesjonalizmu – mówi Paulina Rudolf z BM BNP Paribas Polska.

W pierwotnym założeniu licencja maklerska miała być zniesiona już w ramach drugiej transzy deregulacji. Ministerstwo Sprawiedliwości ostatnio jednak przesunęło kwestię licencjonowania maklerów do trzeciej transzy. Przedstawiciele rynku kapitałowego wierzą, że ta zmiana to dobry znak i istnieje możliwość utrzymania licencji. Wciąż nie wiadomo także, jaki los czeka licencje doradcy inwestycyjnego. Przedstawiciele rynku kapitałowego uważają, że istnieje realna szansa na utrzymanie licencjonowania doradcy. Według wstępnych zapowiedzi doradcy mieli się znaleźć w trzeciej transzy.

W Polsce licencję maklerską posiada obecnie 2635 osób. Z kolei uprawnieniami doradcy inwestycyjnego może się pochwalić 410 osób.