Decyzja zapadła w ubiegłym tygodniu, jednak rzeczniczka funduszu poinformowała o tym dopiero wczoraj. Według agencji Reuters, Koreańczycy chcą sfinansować budowę dwóch centrów handlowych, zainwestują także w energetykę – budowę sieci przesyłowych prądu. Szczegóły inwestycji nie są na razie znane – National Pension Service (NPS) nie chce o nich informować do czasu podpisania kontraktów.
Założony w 1988 roku do zarządzania emeryturami pracowników sektora prywatnego i osób samozatrudnionych NPS to czwarta tego typu instytucja finansowa na świecie. NPS przeznaczył na zagraniczne inwestycje ok. 20,8 mld dol. (21,4 bilionów wonów), co stanowi ok. 5 proc. wartości zarządzanych przez niego aktywów, szacowanych na 400 mld dol.
Wartość zagranicznych inwestycji funduszu ma jednak znacznie wzrosnąć: w ciągu najbliższych pięciu lat NPS ma zwiększyć wartość zagranicznych inwestycji do ponad 10 proc. wartości zarządzanych przez niego środków.
Według agencji Bloomberg, NPS przymierza się do radykalnego zwiększenia liczby pracowników zajmujących się inwestycjami. Chce także zatrudnić specjalistów z zagranicy z uwagi na rosnący udział przedsięwzięć realizowanych poza Koreą. Do zagranicznych inwestycji NPS należą m.in. udziały w koncernie paliwowym Chevron oraz udziały operatora rurociągów ropopochodnych Colonial Pipeline. Fundusz inwestował ponadto w siedzibę HSBC Holdings w Londynie i w lotnisko Gatwick.
Korea Południowa jest dużym inwestorem zagranicznym w Polsce. W ubiegłym roku skumulowana wartość jej inwestycji przekroczyła 4 mld zł. Dzięki nim powstało kilkanaście tysięcy nowych miejsc pracy.