Całodobowe działania prowadzone równocześnie przez kontrolę skarbową przy współudziale organów podatkowych mają na celu wytypowanie, a następnie weryfikowanie transportów, których organizatorzy podejrzewani są o udział w procederze nielegalnego obrotu paliwami i uchylanie się od płacenia podatku VAT.

Operację zawczasu przygotowały instytucje kontroli skarbowej, które, jak zapewnia Ministerstwo Finansów, na bieżąco prowadzi działania analityczne, w obszarach największego ryzyka. Służby graniczne i fiskusa do rozpoczętej w poniedziałek nadzwyczajnej akcji przeciw paliwowym przemytnikom i oszustom podatkowym zachęciły rezultaty podobnej operacji przeprowadzonej na wschodniej granicy 6 – 28 czerwca tego roku.

Ujawniła ona 111 podmiotów wprowadzających paliwo z Litwy na teren Polski, a szczegółowe sprawdzenie 95 z nich ujawniło liczne oszustwa związane z uszczupleniem podatku VAT na kwotę blisko 330 milionów złotych. Przejęto wówczas na poczet przyszłych kar 44 mln zł.

Obecna akcja celników i funkcjonariuszy służb granicznych przeciw mafii paliwowej jest ściśle skoordynowana z organami ścigania – zapewnia MF.