Reklama
Rozwiń

Polacy chcą bankrutować

Znacznie wrosła liczba ogłaszanych upadłości konsumenckich. Prawdziwa fala dopiero nadchodzi

Publikacja: 08.07.2015 18:00

Polacy chcą bankrutować

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz

Od 1 stycznia 2015 r. znacznie łatwiej można ogłosić upadłość konsumencką czyli pozbyć się niespłacalnych długów i rozpocząć nową historię kredytową. Przez sześć miesięcy z tej możliwości skorzystało już 621 osób.

Taka opcja była przewidziana już wcześniej, ponieważ ustawa o upadłości konsumenckiej obowiązywała od marca 2009 r., ale prawo było tak restrykcyjne, że z takiej możliwości przez pięć lat skorzystało tylko ok 100 osób.

- Upadłość w pierwszych sześciu miesiącach zdecydowanie częściej ogłaszały kobiety. Ogółem te stanowiły 56,3 proc. w całkowitej liczbie bankrutów - mówi Tomasz Starzyk z Bisnode Polska.

Z danych zebranych przez firmę wynika, że osoby w wieku 30-39 lat stanowiły 26,7 proc. bankrutów, ale już 22 proc. miało ponad 60 lat. Ogółem najstarsza osoba z ogłoszoną upadłością miała 81 lat, a najmłodsza 21 lat.

- W Polsce mamy 300-600 tys. osób niewypłacalnych czyli ich zobowiązania przewyższają stan posiadania. Sami nie dadzą sobie rady – mówi Paweł Dobrowolski, ekspert Instytutu Sobieskiego.

Konsument może skorzystać z opcji upadłości konsumenckiej raz na 10 lat. Musi opracować harmonogram spłaty – jeśli nie uda mu się uregulować całości zadłużenia także ze sprzedazy obecnie posiadanego majątku pozostała część zostanie umorzona.

Są też ciemne strony takiej możliwości, ponieważ osoba po procedurze upadłości może w przyszłości już zapomnieć o zaciągnięciu kredytu w banku czy  także skorzystaniu z promocji u operatora telekomunikacyjnego. – Takie osoby będą traktowane jako niewiarygodne – twierdz osoba z tej branży. Z procedury nie mogą skorzystać osoby, które wpadły w tarapaty finansowe w wyniku świadomych działań.

Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Finanse
Holistyczne spojrzenie na inwestora