Amerykańskie sukcesy zawsze opierały się na aktywności społecznej i politycznej zwykłych obywateli. Jednak dzisiejsza Ameryka zmienia się. W wywiadach twórcy filmu przekonują, że "Ukryta strategia" ma przypomnieć o dawnych wartościach.

Redford, prowadząc trzy wątki, pokazuje, jak wojna, choć toczona daleko, wdziera się w losy ludzi.

W Waszyngtonie młody senator namawia dziennikarkę, by przygotowała telewizyjny materiał o nowej strategii wojennej w Afganistanie. Gra, jaką ze sobą prowadzą, to najciekawsza część filmu. Czy senator zdradza kobiecie ważnego newsa, czy też nią manipuluje, by tworzyć sobie publicity i budować wizerunek odważnego i efektywnego przywódcy.

Redford zadaje ważne pytania o niezależność mediów, o wykorzystywanie prasy i telewizji jako tuby propagandowej. Głębi dodają tej historii znakomite kreacje: Toma Cruise'a jako cynicznego polityka i Meryl Streep, dziennikarskiej wygi, która pod maską spokoju kryje dziesiątki wątpliwości.

W tym samym czasie w kalifornijskiej uczelni profesor historii żąda od swojego najzdolniejszego ucznia życiowej aktywności. Ale czy ma argumenty?

Profesor opowiada inteligentnemu, ale zblazowanemu chłopakowi o losach dwóch studentów. To właśnie oni Latynos i Murzyn są bohaterami trzeciego wątku.

Obaj, przekonani o tym, jak wiele dała im Ameryka, chcą zwrócić dług. Opuszczają pozycje obserwatorów i zaciągają się do wojska.

I tu koło się zamyka, bo nowa wojenna strategia, o jakiej mówi senator, ich właśnie dotyczy.

W dalekim Afganistanie dwaj młodzi ludzie walczą o życie, broniąc się przed atakującymi ich talibami. Co ma pomyśleć widz, gdy będą ginęli w zaśnieżonych grach?

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

"Ukryta strategia" jest filmem przewrotnym. To nawoływanie do życiowej aktywności, to próba powrotu do wielkich słów, które w ostatnich latach wyblakły, brzmią niewiarygodnie. Na ekranie toczą się gry i teoretyczne dyskusje. Wszystko jest wymyślone, dokładnie wyreżyserowane. Prawdziwa jest tylko śmierć. Tragedia tych, którzy nigdy nie wrócą do domu. W imię jakich wartości?

Zaraz po obejrzeniu film wydaje się zbyt łopatologiczny. Ale muszę przyznać, że na długo pozostawia niepokój. I pytania bez łatwych odpowiedzi.

"Ukryta strategia" . USA, 2007. Reż. Robert Redford. Dystrybucja: Cinepix