Kręcone dla stacji produkcje wielokrotnie nagradzano Złotymi Globami i Emmy. W niestandardowy sposób przedstawiają tematy rzadko poruszane w hollywoodzkim kinie, m.in. śmierć czy walkę z chorobą. HBO często angażuje gwiazdy, dla których rola w filmach telewizyjnych jest szansą na zmianę wizerunku.
[srodtytul]O sprawach ostatecznych[/srodtytul]
Akcja „The Sunset Limited”, na podstawie sztuki Cormaca McCarthy'ego, ogranicza się do rozmowy dwóch mężczyzn o Bogu, śmierci i sensie życia. Pierwszy, stary profesor (Tommy Lee Jones), próbował popełnić samobójstwo, rzucając się pod nadjeżdżający pociąg. Uratował go były więzień (Samuel L. Jackson). Podczas wymiany zdań w jego obskurnym mieszkaniu, zderzają się ich wyraziste światopoglądy. Profesor jest ateistą i nihilistą, a były przestępca — bogobojnym ewangelikiem. Próbują nawzajem przekonać się do swoich racji.
Spraw ostatecznych dotyka także „Dowcip” (2001 r.) w reżyserii Mike'a Nicholsa, twórcy „Absolwenta”. Emma Thompson wciela się w filmie w postać umierającej na raka profesor literatury. Poddana zostaje eksperymentalnej chemioterapii, która nie przynosi rezultatów. Oglądamy proces degradacji ciała — bohaterka traci włosy, blednie i chudnie. Cierpi w szpitalu przypominającym laboratorium, gdzie lekarze traktują pacjentów jak króliki doświadczalne. Nie ma rodziny, ani przyjaciół — poświęciła życie analizowaniu motywu śmierci w angielskiej poezji XVII wieku. Literatura pomaga jej jednak pogodzić się z losem. Pomiędzy zabiegami recytuje wiersze dawnych mistrzów słowa. Film pokazuje śmierć bez upiększeń i nadziei na zbawienie. Zostawia widza z trudną do zaakceptowania refleksją — gdy ciało umiera, człowiek przestaje istnieć.
[srodtytul]Ku pokrzepieniu i przestrodze[/srodtytul]