„Nawet deszcz”

W Boliwii dostęp do wody na terenach wiejskich jest bardzo utrudniony, a w miastach jest niewiele lepiej, nawet w milionowej Cochabambie.

Publikacja: 25.08.2011 17:10

„Nawet deszcz”

Foto: AP MANANA

Właśnie tam powstał znakomity „Nawet deszcz", opowieść o podstawowych prawach człowieka i protest przeciw globalizacyjnemu wyzyskowi.

Ekranowy reżyser Sebastian wraz z producentem Costą i resztą ekipy przyjeżdżają do Cochabamby kręcić historyczny fresk na temat hiszpańskiej kolonizacji Ameryki Południowej i Karaibów. Oceniają ją negatywnie, ale to nie przeszkadza im się cieszyć z dwudolarowych stawek, jakie mogą płacić miejscowym (boliwijska płaca minimalna oscyluje wokół 70 dolarów miesięcznie, a według statystyk nauczyciel zarabia rocznie 1000 dolarów). Ci są tylko tanią siłą roboczą dla Hiszpanów, zarówno teraz, jak i przez wiele stuleci, jakie upłynęły od czasu konkwisty.

Lud ma charyzmatycznego przedstawiciela. Daniel gra w filmie Sebastiana przywódcę Indian Taino. Hatuey przewodził rewolcie przeciw konkwistadorom najpierw na Hispanioli (dzisiejsze Haiti i Dominikana), a potem na Kubie, za co został spalony żywcem. Daniel staje na czele społecznego ruchu wybuchającego w Cochabambie, gdy rząd odsprzedaje prawa do wody w regionie amerykańskiej firmie, a ta drastycznie podnosi opłaty. Jego zaangażowanie irytuje ekipę, bo mężczyzna jest potrzebny na planie. Robi się coraz goręcej, do akcji wkraczają policja i wojsko, ale dla egoistycznego Sebastiana liczy się tylko jego dzieło. Chce kręcić za wszelką cenę, nawet kosztem bezpieczeństwa swoich ludzi.

Iciar Bollain i scenarzysta Paul Laverty (współpracownik Kena Loacha) twórczo wykorzystali w filmie wydarzenia z Cochabamby z 2000 roku. Dopiero po krwawych zamieszkach i strajkach anulowano akt sprzedaży wody korporacyjnemu gigantowi.

Reżyserkę filmu „Nawet deszcz" znamy w Polsce z obyczajowego obrazu „Mataharis". Bollain nagradzano już w Cannes i San Sebastian, teraz otrzymała nagrodę publiczności berlińskiej sekcji „Panorama". Autorem pięknej muzyki jest Alberto Iglesias, kompozytor m.in. Pedra Almódovara.

Hiszpania, Francja, Meksyk 2010, reż. Iciar Bollain, wyk. Gael Garcia Bernal, Luis Tosar, Karra Elejalde, Juan Carlos Aduviri

 

 

Film
Nieznane wywiady papieża Franciszka
Film
Bono gwiazdą Cannes. Na festiwalu odbędzie się premiera dokumentu o muzyku U2
Film
Film o kocie, który ucieka po gigantycznej powodzi, podbił świat
Film
Już dzisiaj poznamy laureatów SCRIPT PRO! | 6 dzień 18.Mastercard OFF CAMERA
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Film
Już dzisiaj poznamy laureatów SCRIPT PRO! | 6 dzień 18.Mastercard OFF CAMERA
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne