Ranking - boksy DVD

Dziś na rynku DVD najciekawsze są zestawy znakomitych filmów, kolekcje tematyczne i autorskie oraz seriale - pisze Barbara Hollender.

Aktualizacja: 09.01.2014 11:46 Publikacja: 09.01.2014 07:52

Ranking - boksy DVD

Foto: materiały prasowe

Filmowe boksy to świetny prezent, dlatego w okresie przedświątecznym mieliśmy ich prawdziwy wysyp. Ale to przecież całoroczna propozycja uzupełnienia domowego kina, zwłaszcza dla widzów, którzy chcą oglądać w sposób bardzie przemyślany i systematyczny.

Zobacz galerię zdjęć

Przebojem stała się w ostatnim czasie historia kina opowiedziana przez krytyka filmowego Marka Cousinsa „The Story of Film. Odyseja filmowa".

— Wydawanie oddzielnie piętnastu odcinków serii nie miałoby sensu — mówi Marta Matowicka w firmy Gutek Film.

Cena zestawu (130 zł) nie była wygórowana, 2-tysięczny nakład rozszedł się już niemal w całości, nie jest wykluczone, że „Odyseja..." będzie dotłoczona.

Dobre doświadczenia z wydawaniem boksów ma Best Film.

— Kolejne odcinki naszej „Historii wielkich dzieł" nie sprzedawały się dobrze — przyznaje Monika Szaniawska. — W boksach jest o wiele lepiej.

Zadowolona jest również Magdalena Roman z Galapagos Film. Przez rok jej firma świętowała 90-lecie Warner Bros. Ale stare, nawet najlepsze filmy, wydawane pojedynczo, rozchodziły się słabiej niż boksy zbierające najciekawsze romanse, musicale czy dramaty.

— Pakiet nadaje takim tytułom nowe życie — twierdzi Roman. — Poza tym jest bardziej widoczny w sklepie.

Poza zestawami tematycznymi powodzeniem cieszą się kolekcje reżyserskie i aktorskie. Kiedyś specjalizował się w nich Gutek Film, wydając m.in. filmy Bergmana, Antonioniego, Leigh czy Ozu. KinoŚwiat ma bliskie kontakty z francuskim Studio Canal, stąd kolekcje Louisa de Funesa, Brigitte Bardot, Catherine Deneuve, Jeana-Pierre'a Melville'a, Alaina Delona czy Jeana-Paula Belmondo. Drugi zestaw filmów tego ostatniego ukazał się pod koniec ubiegłego roku. W ofercie Best Filmu można z kolei znaleźć kolekcję obrazów Krzysztofa Kieślowskiego.

Naturalne jest wydawanie w boksach autorskich trylogii. Ostatnie przeboje to pełna uroku kolekcja „Przed północą" Richarda Linlatera (Best Film) czy „Raj" Ulricha Seidla (Against Gravity).

Coraz bardziej popularne są boksy z telewizyjnymi serialami. Polskimi i zagranicznymi.

— Przebojem stały się u nas dwie serie wyprodukowanego przez BBC „Sherlocka" — przyznaje Monika Szaniawska. — Sprzedaliśmy ok. 4,5 tysiąca egzemplarzy.

Coraz więcej jest też seriali kręconych przez wybitnych twórców kina, jak choćby wyreżyserowana przez Jane Campion „Tajemnice Laketop", wydana przez Best Film.

Box to frajda dla kinomanów. Ale jednocześnie moi rozmówcy mają sporo obaw.

— Sukcesy tych zestawów powiązane są z ogólną sytuacją rynku DVD — mówi Maciej Bechta z firmy KinoŚwiat. — A ten kurczy się. Fani dziękują za kolekcje, proszą o kolejne, jednak rachunek ekonomiczny pokazuje, że jest to odważna inwestycja.

— VOD i, niestety, serwisy pirackie, zabierają nam klientów — mówi Marta Matowicka. — W Gutek Film stoimy przed poważnymi decyzjami, czy i jak dalej prowadzić politykę wydawniczą.

Jaka będzie przyszłość filmowych kolekcji na DVD — pokaże czas. Na razie jest w czym wybierać.

„The Story of Film. Odyseja filmowa", Gutek Film

Znany krytyk filmowy Mark Cousins w 2004 roku wydał swoją „Historię filmu". Potem przez pięć lat pracował nad 15-odcinkową serią telewizyjną „The Story of Film. Odyseja filmowa". I ta seria jest czymś wyjątkowym. To nie jest kino edukacyjne, w którym wykopiowania z dzieł przetykane są gadającymi głowami. Raczej rodzaj filmowego eseju. Cousins rozmawia z blisko pięćdziesięcioma osobami, m.in. Martinem Scorsese, Bazem Luhrmanem, reżyserem „Deszczowej piosenki" Stanleyem Donenem, japońską aktorką Kyoko Kagawą, scenarzystą „Chinatown" Robertem Towne czy Judy Balaban, córką jednego z bossów Paramountu, a narzeczoną Montgomery'ego Clifta, która znała „całe Hollywood". Przede wszystkim jednak śledzi momenty, w których zmieniał się język filmowy, ale opowiada też o motywach kina, rekwizytach, tych momentach, kiedy twórcy mieli widzom do przekazania coś istotnego. Ta subiektywna historia kina to uczta dla kinomanów, którzy uciekają od rutyny i schematu.

„Bez tajemnic" — serial, sezon 1 i 2, HBO

Znakomici reżyserzy i wybitni aktorzy coraz częściej przenoszą się dziś do telewizji. Serial „Terapia zrobił karierę na całym świecie", jego narodowe wersje powstały w wielu krajach, również w Polsce. Komandos, który wraca do kraju z misji w Afganistanie. Małżeństwo spodziewające się dziecka, ale nie potrafiące pokonać konfliktów, jakie rodzą się w ich związku. Szesnastolatka ze skłonnościami autodestrukcyjnymi, chłopiec nie mogący dać sobie rady z traumą spowodowaną rozstaniem rodziców. Dyrektor wielkiego przedsiębiorstwa cierpiący na napadowy zespół lękowy. Studentka ASP, u której zdiagnozowano raka. To pacjenci psychoterapeuty Andrzeja Wolskiego, który sam nie jest wolny od własnych. Pasjonujące historie, znakomita obsada: Jerzy Radziwiłowicz jako Wolski, Krystyna Janda jako jego szefowa, i pacjenci, m.in. Janusz Gajos, Julia Kijowska, Marcin Dorociński, Magdalena Cielecka. A wreszcie świetni reżyserzy, przygotowujący poszczególne wątki. Pasjonujący serial, pozwalający zajrzeć w zakamarki ludzkiej duszy.

„Trylogia miłosna" Richarda Linklatera, Best Film

Bardzo ciekawy projekt, realizowany na przestrzeni 20 lat. Celine i Jesse przegadali jedną noc w Wiedniu, w „Przed wschodem słońca", w 1995 roku. Prostolinijny Amerykanin i wyzwolona, kochająca sztukę Francuzka. Coś zaiskrzyło, ale stracili ze sobą kontakt. Drugi raz spotkali się w Paryżu, w „Przed zachodem słońca". Po dziewięciu latach, gdy Celine przyszła na promocję książki Jessiego. On miał za oceanem żonę i dziecko, a za trzy godziny lot powrotny. Spędzili ten czas razem: wróciła dawna fascynacja. I bolesna świadomość, że życie już raz ich rozdzieliło. „Przed północą" dzieje się po kolejnych dziewięciu latach. Marzenia okazały się silniejsze niż odległość i życiowe zobowiązania. Celine i Jessie są razem, mają dwie córeczki i problemy, które rodzi codzienność. Ale wciąż potrafią ze sobą rozmawiać. Za kamerą Richard Linklater. Przed kamerą dojrzewająca i starzejąca się wspólnie na ekranie dwójka aktorów — Julie Delpy i Ethan Hawk. Niby wciąż tylko gadają, a jaka przyjemność!

Trylogia „Raj" Ulricha Seidla, Agains Gravity

Właściwie miał nakręcić jeden film — o kobiecie, która w Afryki szuka erotycznych spełnień. Ale nakręcił 9 godzin materiału. Obok głównej bohaterki pojawiły się jej siostra i nastoletnia córka. Seidl uznał, że każda z nich zasługuje na osobną opowieść i tak narodziła się koncepcja tryptyku.

Trzy bohaterki trylogii rozpaczliwie szukają sensu życia i spełnienia. Pierwsza w seksie, który ma dać ułudę bliskości („Raj: Miłość"), druga — w wierze graniczącej z niszczącą dewocją („Raj: Wiara"). Trzecia, najmłodsza w poszukiwaniu miłości, w buncie przeciwko regułom narzucanym przez społeczeństwo („Raj: Nadzieja"). Ulricha Seidla, który nigdy nie unikał bardzo drastycznych tematów, często nazywano „społecznym pornografem" i oskarżano o „voyeryzm". Ale on jest po prostu bacznym obserwatorem i krytykiem zachodniego społeczeństwa, które najtrudniejsze problemy chętnie zamiatałoby pod dywan. Europa niewielu ma już dziś tak bezkompromisowych artystów.

Krzysztof Kieślowski: Dzieła wybrane, Best Film

Od śmierci Krzysztofa Kieślowskiego minęło już 17 lat. I bardzo brakuje jego wrażliwości, inteligencji, przenikliwego spojrzenia na świat, dążenia do prawdy, tolerancji dla ludzkich słabości, a jednocześnie wiary w wartości w życiu najważniejsze. W boksie, który wznowił „Best Film" poza „Blizną" i „Amatorem", znalazły się obrazy zrealizowane po 1980 roku. „Przypadek" pokazujący, że życie człowieka zależy czasem od jednej chwili. Krzyk przeciwko karze śmierci „Krótki film o zabijaniu" i wiwisekcja uczucia — „Krótki film o miłości", które są rozszerzonymi wersjami dwóch części „Dekalogu". Intrygujące i pełne metafizyki „Podwójne życie Weroniki". A wreszcie trylogia „Trzy kolory". Starsi kinomani pewnie chętnie do filmów Kieślowskiego wrócą, dla nowej generacji widzów ten boks może być odkryciem wielkiego artysty. Szansą na mądrą rozmowę, na refleksję nad współczesną moralnością, przyjrzenie się innym i sobie.

Belmondo, KinoŚwiat.

Po kreacji w „Do utraty tchu" Godarda nazwano go „następcą Jeana Gabina" i „francuskim Jamesem Deanem". Jednak Jean-Paul Belmondo równie chętnie grywał w filmach nowofalowych, jak w komediach i kryminałach. Stał się wręcz specjalistą od ról gangsterów i rozmaitej maści i koszmarnych łobuzów - często jednak pełnych uroku. Sam też kochał życie, z wdziękiem zmieniał kobiety, zawsze pełen energii i humoru. W boxie można obejrzeć siedem jego filmów: „Spadkobierca", „Dubler", „Obrońca", „Zawodowiec", „Raptus", „Łowca", „W imię przyjaźni". Tytuły mówią same za siebie.

Best of Warner Bros. Kolekcja. Najlepsze filmy, Galapagos

Z okazji 90-lecia Warner Bros. firma Galapagos w ciągu ostatniego roku wydała na płytach 100 tytułów z archiwum studia, a także trzy boksy, w których zebrała najciekawsze dramaty, najpiękniejsze romanse i najbardziej urokliwe musicale. W pierwszym z tych boksów znalazły się legendarne, wybitne filmy: „Ben Hur" Williama Wylera (1959), „Lot nad kukułczym gniazdem" (1975) i „Amadeusz" (1984) Milosa Formana, „Tańczący z wilkami" Kevina Costnera (1990) i „Bez przebaczenia" (1992) Clinta Eastwooda. Ale warto też sięgnąć po musicale m.in. z „Deszczową piosenką" i romanse z „Przeminęło z wiatrem" i „Casablanką".

Filmowe boksy to świetny prezent, dlatego w okresie przedświątecznym mieliśmy ich prawdziwy wysyp. Ale to przecież całoroczna propozycja uzupełnienia domowego kina, zwłaszcza dla widzów, którzy chcą oglądać w sposób bardzie przemyślany i systematyczny.

Zobacz galerię zdjęć

Pozostało 97% artykułu
Film
Kryzys w polskiej kinematografii. Filmowcy spotkają się z ministrą kultury
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Film
Najbardziej oczekiwany serial „Sto lat samotności” doczekał się premiery
Film
„Emilia Perez” z największą liczbą nominacji do Złotego Globu
Film
Europejskie Nagrody Filmowe: „Emilia Perez” bierze wszystko
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Film
Harry Potter: The Exhibition – wystawa dla miłośników kultowej serii filmów