Razem z dr hab Małgorzatą Radkiewicz z UJ (autorką książki„Oblicza kina queer") i Prof. Małgorzatą Sugierą, szefową Katedry Performatyki UJ, ekspertem w dziedzinie queer studies już 6 maja Stockton weźmie także udział w specjalnej dyskusji w Pałacu pod Baranami (godz. 18:00). Chcemy przybliżyć widzom tematykę, której dotyczą filmy pokazywane w ramach "Dorastania na opak". Z jednej strony będą więc to procesy dojrzewania, jakie zaburzają obowiązujące normy społeczne, kulturowe i genderowe, z drugiej – alternatywne, w stosunku do dorosłego, czas i przestrzeń właściwe dzieciństwu nie tylko queerowych dzieci - podkreśla Grzegorz Stępniak, programer Off Plus Camera.
Sekcja to nowość w programie Off Plus Camera. Widzowie zobaczą najciekawsze i najbardziej oryginalne filmy z nurtu kina inicjacyjnego. Filmy skupione są na największym społecznym tabu - dotyczącym seksualności dzieci, czyli takie, które odrzucają i przekraczają stereotypowe schematy kina. W jaki sposób nad tym zastanowimy się w gronie ekspertów, ale wcześniej trzeba zobaczyć choć jeden tytuł pokazywany w ramach tej sekcji.
Akcja „Bad hair" Mariany Rondón rozgrywa się w jednej z ubogich dzielnic Caracas. Reżyserka posługując się niemal dokumentalnym stylem, przeprowadza ostrą krytykę sztywnych genderowych norm i pokazuje brutalne sposoby, na jakie świat dorosłych egzekwuje je od dzieci. „Circumstance", film irańskiej reżyserki Maryam Keshavarz, wywołał spore kontrowersje w jej rodzinnym kraju. Przełamuje społeczne i kulturowe tabu, opowiadając o miłości między dwoma nastoletnimi dziewczętami, które dzieli pochodzenie klasowe.
„Club Sandwich" Fernando Eimbcke'ego z Meksyku to czarująca opowieść inicjacyjna. Piętnastoletni Hector spędza wakacje w kurorcie ze swoją nieco nadopiekuńczą matką. Dni upływają im leniwie, do czasu aż nieśmiały chłopak zakocha się w rówieśniczce... W komedii „G.B.F." Darren Stein serwuje widzom ironiczną opowieść o geju, który staje się najbardziej pożądaną osobą w szkole. Tytuł filmu jest akronimem sformułowania „Gay Best Friend" (Najlepszy Gejowski Przyjaciel), odwołującego się do popularnego wśród amerykańskich nastolatek trendu, by mieć homoseksualnego kumpla.
Oparty na powieści Scotta Heima film „Mysterious Skin" Gregga Arakiego, czołowego przedstawiciela nurtu filmowego określanego mianem „New Queer Cinema", opowiada przejmującą i odważną obyczajowo historię dwójki nastolatków. Niespodziewanie losy Briana i Neila splatają się ze sobą, a zdarzenie z dzieciństwa zaważy na ich życiu u progu dorosłości. W rolę głównego bohatera wciela się Joseph Gordon-Levitt. Thoma Fitzgeralda w swoim debiutanckim „The Hanging Garden" mistrzowsko wykorzystuje metaforę tytułowego ogrodu, pokazując niekonwencjonalne dojrzewanie bohatera, zmuszonego do tłumienia swojego homoseksualnego pożądania, które znajduje ujście w obsesyjnym objadaniu się i tyciu.