Produkcja „Wyspy” Pawła Pawlikowskiego zawieszona. Gwiazdy wróciły do domów

Firmy ubezpieczeniowe odmawiają gwarancji filmom w związku z zapowiadanym od 1 lipca strajkiem SAG-AFTRA, aktorzy z kolei nie chcą tego strajku łamać.

Publikacja: 23.05.2023 21:11

W filmie „The Island” główne role mają zagrać zdobywca Oscara za rolę w „Jokerze” Joaquin Phoenix (n

W filmie „The Island” główne role mają zagrać zdobywca Oscara za rolę w „Jokerze” Joaquin Phoenix (na zdjęciu) i nominowana do Oscara za kreację w „Carol” Rooney Mara.

Foto: PAP/PA

SAG-AFTRA to organizacja reprezentująca ok. 160 tysięcy osób pracujących w mediach i rozrywce, m.in. aktorów, dziennikarzy telewizyjnych, tancerzy, DJ-ów, redaktorów wiadomości, prowadzących programy telewizyjne, piosenkarzy, lalkarzy.

Jak donosi portal Deadline Hollywood jedną z pierwszych ofiar strajku stał się, niestety, film Pawła Pawlikowskiego „The Island”, w którym główne role grają zdobywca Oscara za rolę w „Jokerze” Joaquin Phoenix i nominowana do Oscara za kreację w „Carol” Rooney Mara. Informację tę potwierdza polska współproducentka filmu Ewa Puszczyńska.

Auror „Idy” i „Zimnej wojny” miał zacząć zdjęcia w Hiszpanii w tym miesiącu. Groźba potencjalnego strajku SAG-AFTRA — oprócz trwającego strajku autorów i zapowiadanego strajku reżyserów — wystraszyła firmy ubezpieczeniowe. „The Island” miał zostać objęty gwarancją największej niezależnej firmy w tej w branży, Film Finances Inc. Gwiazdy, które również nie chciały łamać zapowiadanego strajku, wróciły więc do domów, a projekt został zawieszony do odwołania. Ustalenie nowych terminów zdjęć będzie oczywiście wymagało  ponownej ekwilibrystyki, by dopasować wszystkie terminy wykonawców i członków ekipy. 

Czytaj więcej

Cannes 2023. Filmy Polaków na międzynarodowym rynku

Podobne sytuacje, jak spodziewają się eksperci, będą się w najbliższych miesiącach powtarzać. Ironia losu polega na tym, że strajk dotnie nie studia, lecz producentów niezależnych, najczęściej członków SAG-AFTRA. W podobnej sytuacji byli oni już wcześniej – w czasie pandemii. Wtedy też firmy nie chciały dawać gwarancji produkcjom, a banki odmawiały im pożyczek. Szacuje się, że w latach 2020-2021 upadło przez to około 400 projektów. Zapewne i teraz dojdzie do podobnych sytuacji.

Na targach canneńskich zostało już podpisanych dziesiątki umów, ale producenci i finansisty twierdzą, że strajki scenarzystów a teraz też członków SAG-AFTRA, mogą znacznie uszczuplić podpisywanie kontraktów w najbliższym czasie. 

Film
Joanna Łapińska nową dyrektorką festiwalu w Gdyni
Film
Hollywood: Aktorzy zaczną strajk? Chcą wyższych honorariów
Film
Mounia Meddour: Taniec wyzwala i niesie nadzieję
Film
Na co iść do kina, jeśli nie interesuje cię nowy „Spiderman: poprzez Multiwersum”
Film
Plakat tegorocznej edycji EnergaCAMERIMAGE