Gwiazdka w kinie. Święta Bożego Narodzenia w hollywoodzkim stylu

Nie trzeba być wytrawnym znawcą światowej kinematografii, by wiedzieć, że nikt nie potrafi tak dobrze obudzić ducha świąt Bożego Narodzenia jak Hollywood. My, widzowie, chętnie ulegamy tej szczypcie bożonarodzeniowej magii przeniesionej na srebrny ekran.

Aktualizacja: 24.12.2022 07:35 Publikacja: 23.12.2021 15:47

„Kevin sam w domu” (1990). W tytułowej roli wystąpił Macaulay Culkin. Film do dziś cieszy się popula

„Kevin sam w domu” (1990). W tytułowej roli wystąpił Macaulay Culkin. Film do dziś cieszy się popularnością i co roku w święta powtarzany jest w polskiej telewizji, na przemian z „Kevinem samym w Nowym Jorku” (1992)

Foto: BEW

Przypominamy tekst, który ukazał się w "Rzeczpospolitej" 24 grudnia 2021 roku

Filmy o tematyce bożonarodzeniowej to klasyka gatunku obyczajowego. Nikt nie neguje ich ważności, chociaż wiele z nich zasila rankingi najgorszych produkcji wszech czasów. Mimo to w świątecznych produkcjach występują największe gwiazdy światowego formatu, a filmy zarabiają krocie. Zarówno w kinach, jak i obecnie w serwisach streamingowych. Wielu filmoznawców przez lata próbowało odpowiedzieć na pytanie, dlaczego filmy świąteczne są tak popularne? Wszak Boże Narodzenie to wielkie święto chrześcijan, a mimo to filmy te jednoczą wyznawców różnych religii, łącznie z agnostykami i ateistami. Dzieje się tak, ponieważ amerykańskie kino od lat sprytnie omija rytuały religijne związane z Bożym Narodzeniem, oferując widzom wgląd w lepszy świat, który wcale nie jest aż tak oderwany od rzeczywistości.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Tylko 9 zł z Płatnościami powtarzalnymi

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Film
Miłość z Manhattanu nominowanej do Oscara Celine Song
Film
Film „Próba łuku” to intymna opowieść Łukasza Barczyka
Film
Nie żyje Marcin Ziębiński. Znany reżyser miał 57 lat
Film
„Fenicki układ” Wesa Andersona: Multimilioner walczy o przyszłość
Film
Hermanis piętnuje źródło rosyjskiego faszyzmu u Dostojewskiego. Pisarz jako kibol