"Odszedł przed chwilą mistrz: Sylwester Chęciński. Wybitny reżyser i twórca sagi »Sami swoi«, która bawi kolejne pokolenia. Żegnamy Cię Honorowy Obywatelu Wrocławia" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Sylwester Chęciński wyreżyserował swój pierwszy pełnometrażowy film fabularny ("Historia żółtej ciżemki") w 1961 r. W latach 1976-1980 był zastępcą kierownika artystycznego Zespołu Filmowego "Iluzjon", zaś w latach 1988-91 taką samą funkcję pełnił w Zespole Filmowym "Kadr".

Chęciński najbardziej znany jest jako twórca trylogii o rodzinach Pawlaków i Karguli. W 1967 r. wyreżyserował film "Sami swoi". Opowiadające o losach rodzin osiedlających się na Ziemiach Odzyskanych dzieło oparte na scenariuszu Andrzeja Mularczyka zyskało taką popularność, że w kolejnych latach powstały dwa kolejne obrazy: "Nie ma mocnych" (1974) oraz "Kochaj albo rzuć" (1977). Rolami w tej trylogii w historii polskiego kina zapisali się m.in. Wacław Kowalski, Władysław Hańcza i Anna Dymna.

Sylwester Chęciński był też reżyserem filmu kryminalnego "Wielki Szu" (1982) z Janem Nowickim w roli tytułowej oraz opowiadającej o stanie wojennym komedii "Rozmowy kontrolowane" (1991) ze Stanisławem Tymem, Krzysztofem Kowalewskim, Jerzym Turkiem, Ireną Kwiatkowską i Aliną Janowską.

Za całokształt twórczości Chęciński w 2014 r. na Festiwalu Filmowym w Gdyni otrzymał "Platynowe Lwy", zaś w 2017 r. - Nagrodę Orła za osiągnięcia życia.