"Kościół, poprzez kłamstwa i bluźnierstwa wobec Ducha Świętego, sam ściągnął na siebie złą reputację. Największym osiągnięciem Benedykta XVI jest jego rezygnacja. Teraz jest szansa na przebudowę Kościoła w taki sposób, by był prawdziwym domem Ducha Świętego" - napisała irlandzka wokalistka,  znana krytyczka kościoła katolickiego. Artystka wielokrotnie oskarżała go o tuszowanie afer pedofilskich. W akcie protestu, w 1992 roku, w trakcie programu rozrywkowego "Saturday Night Live" podarła zdjęcia Jana Pawła II. Jej najnowszą płytę „How About I Be Me (And You Be You)" zamyka utwór „V.I.P.", w którym atakuje największego irlandzkiego gwiazdora Bono za to, że milczał w sprawie grzechów Kościoła. Zarzuca mu, że zamiast oddać cały swój autorytet sprawie skrzywdzonych przez księży irlandzkich rodaków, lider U2 "po śmierci JP2 wyszedł na scenę z różańcem oplecionym na dłoni i plótł androny o tym, jak to JP2 był cholernie równym kolesiem".

„Bóg jest dobry" – powtarza artystka. „To my potrafimy wszystko zepsuć. On siedzi na górze, pali skręta, obgryza paznokcie i duma: »Co ja mam teraz z tym zrobić?«". Dwa lata temu Sinéad O'Connor wytatuowała sobie Jezusa nad biustem. Dziara, której – jak recenzuje Olaf Tyaransen w magazynie „Hot Press" – nie powstydziłby się żaden meksykański baron narkotykowy. Podobiznę w cierniowej koronie przyozdabiają czerwone róże i serce broczące krwią.

- Rezygnacja Benedykta XVI wydaje mi się nierozerwalnie związana z kryzysem w kościele, ujawnianiem kolejnych nadużyć seksualnych - powiedział Alex Gibney, którego film "Mea Maxima Culpa: cisza w Domu Boga" pokazała w ubiegłym tygodniu telewizja HBO. Obraz opowiada o pięciorgu głuchoniemych dzieci, które były gwałcone przez księdza w 1960 roku w szkole dla niesłyszących w Milwaukee.

- Dostałem od moich bohaterów maile, że odejście Benedykta ma nich znaczenie symboliczne. Ich wnioski o ukaranie winnego były konsekwentnie odrzucane przez biuro Kongregacji Nauki Wiary, którą kierował Ratzinger od 2001 do 2005 roku - powiedział reżyser.

Alex Gibney Gibney jest amerykańskim reżyserem. W 2007 roku zdobył Oscara za "Taxi to the Dark Side" o kulisach wymuszania od więźniów zeznań w bazie Guantanamo. W tym roku pokaże film o Lance Armstrongu.