DOC LAB POLAND organizowany jest przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego i jest największym programem dla profesjonalnych dokumentalistów w Polsce. Partnerem strategicznym wydarzenia jest natomiast Krakowski Festiwal Filmowy. W tegorocznej edycji programu udział wzięły 23 projekty dokumentalne, a jej uczestnicy otrzymali nagrody o łącznej wartości ponad 70 tys. zł.
Jak mówi jedna z nagrodzonych uczestniczek DOC LAB POLAND, Bogna Kowalczyk, reżyserka „Bojleski”, wydarzenie to godne jest polecenia wszystkim dokumentalistom. - To konsekwentnie poprowadzona, profesjonalna pomoc w odnalezieniu się we wszystkim co dzieje się poza planem i montażownią, od zdobywania funduszy, przez konsultacje reżyserskie, aż po promocję - podkreśla i dodaje, że DOC LAB POLAND ważne jest zarówno od strony producenckiej jak i reżyserskiej.
Podczas warsztatów, konsultantami byli między innymi znani i uznani reżyserzy filmów dokumentalnych oraz wybitni montażyści tacy jak Lidia Duda, Maria Zmarz-Koczanowicz, Paweł Łoziński, Bartek Konopka, Jarosław Kamiński i Dorota Wardęszkiewicz.
W czasie DOC LAB POLAND 2016 w indywidualnych spotkaniach, których zorganizowanych zostało aż 450, udział wzięli selekcjonerzy najbardziej istotnych festiwali filmowych, producenci, agenci sprzedaży, przedstawiciele dystrybutorów oraz telewizji z całego świata. Dobre rady uzyskać można było od gwiazd kina dokumentalnego takich jak szefowa najważniejszego niemieckiego festiwalu dokumentalnego DOK Leipzig, Leeny Pasanen czy szefa European Documentary Network Paual Pauwelsa.
Monika Krupa, reżyserka „Misji” podkreśla, że tego rodzaju warsztaty to mnóstwo pozytywnej energii oraz szansa do „podzielenia się swoją historią w gronie przyjaznych ludzi”. - To pierwsze miejsce gdzie projekt filmu zaczyna swoje życie, począwszy od konsultacji merytorycznych z czołowymi polskimi dokumentalistami, po prezentację w trakcie Krakowskiego Festiwalu Filmowego – zaznacza Krupa.