Aktualizacja: 21.03.2025 12:11 Publikacja: 07.03.2025 15:30
12 kwietnia nastąpi inauguracja połączeń lotniczych pomiędzy stolicami Polski i Islandii
Foto: Adobe Stock
Liczba mieszkańców Islandii od kilku lat utrzymuje się na poziomie ok. 390 tys. osób. Największą grupą imigrantów w tym wyspiarskim kraju są Polacy, których obecnie przebywa tam ok. 23 tys., co stanowi ok. 6 proc. populacji.
Przybysze z Polski pracują tam głównie fizycznie w usługach, transporcie i przetwórstwie. Większość polskiej diaspory zamieszkuje stolicę Reykjavík i cały rejon stołeczny. Islandia, mimo że nie jest częścią Unii Europejskiej, należy do strefy Schengen. Od obywateli państw UE, o ile długość ich jednorazowego pobytu na wyspie nie przekracza kwartału, nie wymaga się tam ani wiz, ani pozwoleń na pobyt i pracę. Polski biznes współpracuje z islandzkim w rybołówstwie i przetwórstwie, geotermii i produkcji wodoru, zaś inwestorzy islandzcy w Polsce to m.in. producent gumy i plastiku czy firma produkująca i zajmująca się sprzedażą tranu leczniczego.
Eksport wieprzowiny znad Wisły do Chin jest obecnie niemożliwy, podobnie jak drobiu i wołowiny. Mimo ponad dekady starań o uczynienie Państwa Środka stałym rynkiem eksportowym dla polskich firm, działania te nie przyniosły trwałych rezultatów.
Ed Davey, przywódca brytyjskiej partii Liberalnych Demokratów, wezwał do działań politycznych na rzecz dołączenia Wielkiej Brytanii do unii celnej Unii Europejskiej.
Kazachski rynek rolny odgrywa znaczącą rolę w Azji Centralnej, ale ambicje Astany wykraczają dalej. Ważnym obszarem eksportowym ma być przede wszystkim rynek unijny, na którym Kazachstan widziałby się w roli strategicznego dostawcy płodów rolnych.
W ostatnim dniu stycznia rozpoczęła się opóźniona, trzecia faza brytyjskich kontroli granicznych po brexicie w zakresie importu z Unii Europejskiej.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Przedsiębiorcy po ubezpieczone przez KUKE kredyty inwestycyjne mogą się udać np. do Alior Banku. Obie instytucje poszerzyły bowiem wzajemną współpracę.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Jeśli NATO ma być nadal paktem, który gwarantuje Polsce i Europie bezpieczeństwo, to musi wziąć na siebie o wiele więcej odpowiedzialności i zadań - powiedział po posiedzeniu Rady Europejskiej premier Donald Tusk, który przebywa w Brukseli.
W europejskich portach toczy się gra o przyszłość kontynentu i trwa rywalizacja z Chinami.
Ze względu na zamknięcie Lotniska Heathrow, odwołane zostały najbliższe loty z Warszawy do Londynu – poinformował w mediach społecznościowych rzecznik PLL LOT. „Oczekujemy na informację od służb UK” – podkreślił.
Nadszedł punkt zwrotny dla unijnej konkurencyjności, dekarbonizacji i bezpieczeństwa. Czas na działanie - pisze unijny komisarz ds. energii i mieszkalnictwa.
Islandia zmniejszyła budżet na promocję turystyki. "Wprawdzie wszyscy goście z zagranicy są mile widziani, ale nie zamierzamy już o nich zabiegać".
Ustawa implementująca w Polsce Dyrektywę CSRD weszła w życie 1 stycznia 2025 roku. Celem dyrektywy jest wspieranie transformacji ekologicznej oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Warszawa i Kraków to miejsca, które najczęściej odwiedzają turyści przyjeżdżający do Polski. Na liście największych polskich atrakcji turystycznych na razie próżno szukać Łodzi. To jednak się stopniowo zmienia.
Zagrożona przez Donalda Trumpa Ottawa stara się o rozwój współpracy wojskowej i handlowej z Unią Europejską. Ale na przeszkodzie stoją jej własne, wieloletnie zaniedbania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas