Juliusz Żebrowski

Polskie firmy uczestniczą w rozwoju farm turbin wiatrowych u brytyjskich brzegów

Ponad 25 proc. energii wytwarzanej w Wielkiej Brytanii stanowi ta z wiatru. W partnerstwie publiczno-prywatnym inwestowane są w nią ogromne środki, szczególnie we „wiatr od morza”. Już przed kilkunastoma laty zainteresowało to polskich przedsiębiorców.

Branża budowlana na Wyspach Brytyjskich – dla Polaków też jest „kawałek tortu”

Dostosowanie się do miejscowych przepisów wsparte konsultacją z wyspecjalizowaną kancelarią prawną czy agencją doradztwa podatkowego, plus rozpoznanie potrzeb rynku i do tego ciężka praca to przepis dla polskich firm budowlanych w Wielkiej Brytanii.

Brytyjski odpowiednik oznaczenia CE nieobowiązkowy przez 2 kolejne lata

Poczynione jeszcze przed wejściem w życie brexitu deklaracje brytyjskiego rządu odnośnie pełnego przejścia z unijnego oznaczenia CE na rodzime UKCA mówiły o dacie granicznej 1 stycznia 2021 r. Okazało się to zbyt optymistyczne.

Brytyjczycy kupują coraz więcej żywności z Polski, także w polskich sklepach

Sklepy uważane za polskie, czyli oferujące przede wszystkim polską żywność, są obecne na brytyjskiej ziemi w znaczącej liczbie już od 20-25 lat. Teraz jednak import polskiej żywności łagodzi wręcz tamtejsze kłopoty z zaopatrzeniem spożywczym.

Inkubator C4DI toruje polskim firmom drogę na Wyspy Brytyjskie

Brytyjski inkubator technologiczny C4DI aktywnie rozgląda się za polskimi partnerami do współpracy. Ostatnio jego wybór padł na Katowice. Wcześniej nawiązał relacje z Warszawą i Lublinem.

Oni mogą pomóc w wejściu na rynek brytyjski

I doświadczonym, i początkującym przedsiębiorstwom z Polski chcącym dobrze sobie radzić na rynku Wysp Brytyjskich nieobca powinna być Brytyjsko-Polska Izba Handlowa.

Brytyjska gospodarka jest otwarta na import usług polskich programistów

Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej, ale z internetu i rozwoju technologicznego tamtejsze firmy oraz instytucje oczywiście wychodzić nie zamierzają. Przeciwnie, wchodzą w nie coraz głębiej. Drzemią w tym szanse dla polskich specjalistów od IT.

Brytyjczycy znają już nieco polskie tekstylia i obuwie

Część polskich producentów ubrań i obuwia odszukała już dostęp do rynku brytyjskiego. Jest on jednak tak nienasycony i wykazujący niegasnące zainteresowanie nowymi lub nieopatrzonymi wzorami i modelami, że każda polska firma ma tam czego szukać.

Sprzymierzeńcy polskich przedsiębiorców w brytyjskim parlamencie

Brexit nie sprawił, że parlamentarzyści Zjednoczonego Królestwa zajęli się tylko sprawami swego kraju. Polska i współpraca z nią bynajmniej nie zniknęła z ich pola widzenia. Aktywnie funkcjonuje All-Party Parliamentary Group on Poland – Ponadpartyjna Parlamentarna Grupa ds. Polski.

Irlandia lubi polskie słodycze. Możemy ich jednak sprzedawać tam więcej

Słodycze z Polski są lubiane w większości krajów europejskich. Tam gdzie liczna jest polska diaspora i mieszane małżeństwa, występuje efekt wzmocnienia popytu, co nie powinno ujść uwadze naszych przedsiębiorców. Taka sytuacja ma miejsce w Irlandii.