Juliusz Żebrowski

Ułatwienie dla podróżujących drogą lotniczą z Polski do Wielkiej Brytanii

Na warszawskim Lotnisku Chopina powstał punkt wydawania paszportów tymczasowych. Polscy podróżni, w tym przedsiębiorcy, zmierzający na Wyspy Brytyjskie po spełnieniu pewnych warunków mogą tam szybko otrzymać tymczasowy dokument.

Protokół Północnoirlandzki dotyczy także firm z Polski

Jedyna lądowa granica między Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską przebiega przez wyspę Irlandię, zarówno łącząc, jak i dzieląc położone na niej terytoria i systemy. W Protokole Północnoirlandzkim chodzi o to, żeby bardziej łączyła niż dzieliła.

Program Re_Open UK – dodatkowy czas na złożenie wniosków przez firmy

Marcowe rundy naboru wniosków w ramach programu Re_Open UK od przedsiębiorców dotkniętych skutkami brexitu zostały nieco przesunięte. Ostateczny termin ustalono na 7 kwietnia.

Irlandia - dwa marcowe powody, aby pomyśleć o biznesie z Irlandczykami

Irlandia to lokalizacja obiecująca dla polskiego sektora MŚP. Osoby pochodzące z Polski stanowią w Republice Irlandii liczną mniejszość narodową. Część z nich prowadzi tam własne biznesy, szczególnie w usługach. Popyt na nie jest.

Jak prosperują polscy architekci i projektanci wnętrz na Wyspach Brytyjskich?

Dobre postrzeganie polskich specjalistów od architektury i wnętrz trwa od dawna i daje nadzieję na dalszy rozwój współpracy na tym polu pomiędzy Polską a Wielką Brytanią, pomimo brexitu.

Polskie drony trafiły już na Wyspy Brytyjskie

Polacy osiągają sukcesy w produkcji dronów i optymalizacji ich działania. Robią to m.in. działając na terenie Wielkiej Brytanii lub we współpracy z pochodzącymi stamtąd partnerami.

Skutki brexitu dokuczają polskim eksporterom i usługobiorcom, ale część zyskuje

Aktualnie na Wyspach Brytyjskich w świetle braków artykułów spożywczych bardzo dobrze sprzedaje się polska żywność. Brakuje jednak polskich rąk do pracy, w szczególności w gastronomii i hotelarstwie, budownictwie i w rolnictwie przy zbiorach.

Polskie firmy uczestniczą w rozwoju farm turbin wiatrowych u brytyjskich brzegów

Ponad 25 proc. energii wytwarzanej w Wielkiej Brytanii stanowi ta z wiatru. W partnerstwie publiczno-prywatnym inwestowane są w nią ogromne środki, szczególnie we „wiatr od morza”. Już przed kilkunastoma laty zainteresowało to polskich przedsiębiorców.

Branża budowlana na Wyspach Brytyjskich – dla Polaków też jest „kawałek tortu”

Dostosowanie się do miejscowych przepisów wsparte konsultacją z wyspecjalizowaną kancelarią prawną czy agencją doradztwa podatkowego, plus rozpoznanie potrzeb rynku i do tego ciężka praca to przepis dla polskich firm budowlanych w Wielkiej Brytanii.

Brytyjski odpowiednik oznaczenia CE nieobowiązkowy przez 2 kolejne lata

Poczynione jeszcze przed wejściem w życie brexitu deklaracje brytyjskiego rządu odnośnie pełnego przejścia z unijnego oznaczenia CE na rodzime UKCA mówiły o dacie granicznej 1 stycznia 2021 r. Okazało się to zbyt optymistyczne.