Aktualizacja: 26.09.2018 19:38 Publikacja: 26.09.2018 19:07
Foto: AFP
Nawet wykształceni i inteligentni ludzie czują się zwolnieni z analizowania zjawisk, szczególnie politycznych, i zajmują stanowisko takie jak ich grupa. Jaki jest tego efekt? Mądrzy ludzie mogą Polskę zaprowadzić w ślepą uliczkę, popełnić błędy, z których potem przez dziesięciolecia trudno się będzie wykaraskać.
Pierwszy z brzegu przykład. Prezydent Donald Trump chwali nas w Nowym Jorku podczas dorocznego Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Każdy, kto zna Polaków, wie, jak bardzo te pochwały lubimy. Ponieważ rząd jest z PiS, to pisowcy są pochwałami zachwyceni, a przeciwne plemię pozostaje sceptyczne. Tymczasem sprawa ma się tak: to świetnie, że prezydent USA dobrze o nas mówi i mamy czas antenowy we wszystkich mediach świata. To jednak, że stara się nas przeciwstawić sąsiadom, nam się nie opłaca. Stany Zjednoczone z Niemcami zawsze się dogadają – jeśli nie oficjalnie, to w ciszy gabinetów. Wiele wskazuje na to, że do takiego porozumienia doszło w tle sprawy dostaw amerykańskiego gazu do Europy. Gdyby prezydent USA chciał zrobić więcej w sprawie gazociągu północnego, mógłby to zrobić, jednak amerykańscy eksporterzy znaleźli zapewne inny sposób, by pohandlować w Europie. Prezydent posarkał na kanclerz Merkel, postraszył i swoje dostał, a my zostajemy z gazociągiem. Nie ma w tym nic dziwnego, tak działa biznes. Inna sprawa to brexit – tutaj też toczy się delikatna gra. Brytyjczycy walczą o swoje i faktycznie bardzo chcieliby móc handlować bez barier – jak dotychczas w Unii, ale bez innych zobowiązań. To jasne: lubimy Brytyjczyków, a szczególnie lubi ich polska prawica, bo na Wyspach akurat rządzą konserwatyści. Ale oni nie kierują się sentymentami, a my w negocjacjach siedzimy po drugiej stronie stołu – tej unijnej. Polska nie ma interesu, by w politycznej układance wokół brexitu prezentować się jako negocjator skrajnie nielojalny, który gra na dwa fronty. Z doświadczenia życiowego wiemy, że takich negocjatorów nikt potem nie szanuje. Nie wystarczy więc schemat: jestem z PiS, więc nie lubię Tuska, który krytykuje May, a więc lubię May, zatem Tusk na pewno tańczy w rytm francuskiej melodii. Albo: jestem z PO, więc lubię Tuska, zatem May nie ma racji…
Tempo odchodzenia od węgla w energetyce jest uzależnione od możliwości zapewnienia podstawy systemu, która będzie stabilizować pogodozależne źródła odnawialne do czasu uruchomienia elektrowni jądrowej. Taką rolę może pełnić gaz.
Globalny rynek technologii medycznych, wspierany przez inwestycje i nowoczesne programy, dynamicznie rośnie. Jednym z takich działań jest nabór „Ścieżka SMART” finansowany z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Stworzyliśmy hydrożel do hodowli komórkowych. Jest to narzędzie przydatne w badaniach nad nowymi lekami – mówi Marcin Krzykawski, prezes Real Research.
Transformacja powinna być prowadzona według planu nakreślonego na wiele lat do przodu, a nie według harmonogramu wyborczego. Powinien się w nią w jak największym stopniu angażować kapitał prywatny, by pomoc publiczna trafiała do inwestycji o największych ryzykach.
Od technologii nie da się uciec. Zamiast jednak z nią walczyć, trzeba wykorzystać możliwości, jakie one daje – zarówno samym bankom, jak i osobom korzystającym z ich usług.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
W trakcie przewodnictwa w Unii polski rząd musi przekonać kraje „27”, że tylko integrując produkcję uzbrojenia, może wygrać wyścig zbrojeń z Rosją.
Na konflikcie o telewizje TVN i Polsat może stracić koalicja rządząca, bo niekoniecznie z działaniami ocenianymi przez część obywateli jako cenzura będzie jej do twarzy – uważa politolog, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, Rafał Chwedoruk,
Rząd Donalda Tuska chroni swoich sojuszników. Ale zarazem trudno dyskutować z faktem, że w dobie wojen hybrydowych jest to ważne dla polskiej demokracji.
Przed powrotem Donalda Trumpa do Białego Domu prezydent Joe Biden zatwierdził memorandum, które zawiera "mapę drogową" dla następnej administracji USA, dotyczącą przeciwdziałania zacieśnieniu współpracy między Chinami, Iranem, Koreą Północną i Rosją.
Wieść gminna niosła, że amerykański Warner Bros Discovery zamierza sprzedać TVN Węgrom lub Czechom. Ale ja się z decyzji premiera cieszę. Dopisuję ją do mojej prywatnej listy „kamieni milowych” na drodze do przywrócenia praworządności w Polsce.
Wojska Obrony Terytorialnej przyjmują do służby osoby z kategorią zdrowia, która zwalnia z powołania w kamasze.
Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyraził pewność, że państwa członkowskie będą w stanie do maja 2025 roku sfinalizować porozumienie w sprawie pandemii mimo wątpliwości, czy administracja Donalda Trumpa poprze to rozwiązanie.
Chcemy, aby strategia rozwoju polskiej turystyki powstała we współpracy z samorządami, organizacjami turystycznymi i przedsiębiorcami - mówił na wczorajszej konferencji pod hasłem „Od wizji do realizacji: wspólna strategia dla branży turystycznej” sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Piotr Borys.
Nie możemy narzekać na współpracę z rządem przy usuwaniu skutków powodzi. Wiadomo, że chciałoby się więcej i szybciej, ale wszystko jest robione sprawnie – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” burmistrz Głuchołaz Paweł Szymkowicz.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas