Z prognoz Gartnera wynika, że do końca tego roku ponad połowa (51 proc.) pracowników biurowych na świecie będzie pracować zdalnie (Gartner wziął pod lupę m.in. pisarzy, księgowych czy inżynierów, a pracę zdalną zdefiniował jako wykonywanie obowiązków poza firmą przez przynajmniej jeden dzień w tygodniu). To wzrost w stosunku do poprzednich lat, za którym stoi pandemia Covid-19 i przyspieszona adaptacja technologii. Dla porównania, w 2019 r. osoby pracujące zdalnie stanowiły 27 proc. wszystkich pracowników biurowych. Z analizy Gartnera wynika, że na tempo wdrażania tego modelu pracy wpływ będzie miało wiele czynników, m.in. stopień cyfryzacji, forma kultury organizacyjnej czy branża. Liderem będą Stany Zjednoczone. Prognozuje się, że w Wielkiej Brytanii również model zdalny będzie dominujący. Liczbowo, najwięcej pracowników wykonujących swoje obowiązki służbow, będzie w Indiach i Chinach.

Elastyczność kluczem do sukcesu

Pandemia stała się katalizatorem dla pracodawców w zakresie innowacyjności w kreowaniu na nowo miejsc pracy. Przed nimi pojawiło się wiele wyzwań związanych z administrowaniem pracą zdalną i całą organizacją w nowych okolicznościach. - Przede wszystkim prowadzenie firmy, czy to stacjonarnie, czy zdalnie, wymaga zgodności z obowiązującymi przepisami. Mimo że z pracą zdalną mamy do czynienia od blisko 18 miesięcy, w Polsce nadal brakuje norm prawnych w tym zakresie – mówi Janusz Pribulka, CEO Sagra Technology, dostawcy systemów IT.

To w dużej mierze rodzi szereg obaw związanych z wdrożeniem pracy zdalnej na stałe. – Problemem nie są wyłącznie ograniczenia, ale także brak elastyczności. Przejście na pracę zdalną wymaga nie tylko odpowiednich narzędzi, ale również odpowiedniej kultury organizacyjnej, charakteryzującej się elastycznością i zwinnością. Tego może brakować dużym. Mniejsze organizacje często łatwiej adaptują się do nowych warunków. Jeszcze nieco ponad rok temu moja firma obawiała się całkowitego przejścia na pracę zdalną. Okazało się jednak, że przez ostatnich kilkanaście miesięcy nasza wydajność się zwiększyła. To upewnia nas w przekonaniu, że praca zdalna jest przyszłością. Przy dobrej organizacji, narzędziach do komunikacji i współpracy jesteśmy w stanie pracować jeszcze lepiej i wydajniej – mówi Pribulka.

Cyfrowa transformacja w biznesie musi przyspieszyć

Analitycy Gartnera prognozują, że do 2024 r. firmy będą zmuszone do przyspieszenia cyfrowej transformacji biznesu o co najmniej pięć lat. By z powodzeniem przejść na zdalny model zatrudnienia, potrzeba nowych strategii i nowoczesnych technologii, takich jak np. hiperautomatyzacja, sztuczna inteligencja. Wśród technologii, które bardzo zyskały na znaczeniu w kontekście pracy zdalnej, jest cloud computing.

Gartner policzył, że wydatki użytkowników na całym świecie na usługi chmury publicznej wzrosną w 2021 r. aż o 23 proc. – Aby wszystkie aplikacje umożliwiające pracę zdalną mogły działać, możliwe były telekonferencje czy praca na wspólnych dokumentach i zapewnienie pracownikom organizacji niezbędnego dostępu do infrastruktury chmury obliczeniowej, potrzeba inwestycji w narzędzia IT. Dziś właśnie technologia jest fundamentem funkcjonowania i rozwoju firm, które dzięki cloud computingowi mają dostęp do najnowszych i najbardziej innowacyjnych technologii. Stąd spory wzrost wykorzystania chmury. Według raportu Gartnera globalny wzrost IaaS, czyli infrastruktury jako usługi, w 2020 r. wyniósł aż ponad 40 proc. – dodaje.

Jak podkreślają eksperci, praca zdalna jest jednym ze sposobów, w jaki organizacje mogą zmniejszyć swój ślad węglowy.

– To nie tylko brak dojazdów do pracy, ale zaprzestanie podróży służbowych czy lotów na konferencje biznesowe, które dziś odbywają się w ogromnej większości online. To spora zmiana, która w dłuższej perspektywie może mieć pozytywny wpływ na środowisko i nasze zdrowie – dodaje.

Artykuł powstał w ramach dodatku promocyjno-informacyjnego Usługi dla Biznesu