– Z badań wynika, że 4 mln Polaków czekają na zwrot pożyczki od rodziny lub zapłatę zaległych wynagrodzeń od pracodawców – mówi Andrzej Kulik, rzecznik Krajowego Rejestru Długów.
Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski podpisał nową ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. W tym tygodniu informacja o podpisaniu ustawy znajdzie się w Dzienniku Ustaw. 30 dni później nowe regulacje wejdą w życie.
– Każdy dorosły Polak będzie mógł wpisać do biura informacji gospodarczej swojego dłużnika, czyli osobę lub firmę, która nie spłaciła swojego zobowiązania – tłumaczy Mariusz Hildebrand, prezes BIG InfoMonitor.
Działające w Polsce trzy biura informacji gospodarczej są gotowe do zbierania nowych danych. – Mamy system, który pomieści miliony danych – mówi Urszula Okarma, prezes Europejskiego Rejestru Informacji Finansowej BIG. Znajdą się w nim bardzo szybko osoby, których długi kupiła grupa windykacyjna Kruk (Rejestr i Kruk są w tej samej grupie kapitałowej). – Będzie to około 500 tys. osób – dodaje Urszula Okarma.
Krajowy Rejestr Długów, który zarządza bazą 1,1 mln danych o nierzetelnych klientach, liczy, że w ciągu roku od wejścia w życie ustawy zwiększy się ona do 3 mln rekordów. – Mamy już podpisane umowy z firmami windykacyjnymi i funduszami sekurytyzacyjnymi, które skupują stare kredyty od banków – mówi Andrzej Kulik.