– W prospekcie emisyjnym jest zapisane od 25 procent dla inwestorów indywidualnych z możliwością zwiększenia do 30 procent. I wydaje się, że zwiększenie o 5 procent będzie miało miejsce. Nie planujemy dalszego zwiększenia tej puli – stwierdził minister skarbu Aleksander Grad.
To oznacza, że plany przydziału „drobnicy” 35 proc. akcji zostały (mimo dużego zainteresowania inwestorów indywidualnych) ostatecznie porzucone i trafi do nich nieco ponad 8 mln akcji. Taka pula przy maksymalnym zapisie 100 walorów na osobę wystarczy dla 80,3 tys. osób. Jeżeli chętnych będzie więcej – nie obędzie się bez wysokich redukcji. Wcześniej minister skarbu mówił, że prywatyzacja Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie to będzie dla niego jeden z najważniejszych procesów prywatyzacyjnych w jego kadencji.
Skarb Państwa (obecnie posiada 98,8 proc. akcji giełdy) chce sprzedać 63,8 proc. walorów. Przedstawiciele banków inwestycyjnych podkreślali, że choć zainteresowanie ofertą w detalu jest duże, to trudno jest podjąć decyzję o znaczącym zwiększeniu transzy dla drobnych graczy z uwagi na ryzyko dużej podaży akcji po debiucie. Jest także inny powód: potrzeby inwestorów z zagranicy. – Zainteresowanie instytucji jest duże – podkreślał minister Grad. 30 proc. oferty to maksymalna wielkość transzy dla detalu wynikająca z prospektu. Jej zwiększenie wymagałoby aneksowania dokumentu.
Indywidualni inwestorzy mogą składać zapisy do jutra do północy we wszystkich domach maklerskich (warunkiem jest posiadanie rachunku). Oferujący i Skarb Państwa ustalili, że drobni gracze wpłacać będą przy tym zleceniu 43 zł za walor. Ostateczna cena emisyjna zostanie podana w piątek.
Niezdecydowani powinni otworzyć rachunek jeszcze dziś, aby zdążyć przelać na niego środki. Brokerzy zalecają, aby przelewu dokonać jeszcze dziś wieczorem, aby został on zaksięgowany w ramach jutrzejszej porannej sesji międzybankowej.