Podstawową przyczyną, która po stronie klientów, jak i samych TFI, zaowocowała brakiem zainteresowania takimi produktami są limity, które zmniejszają możliwość uzyskiwana atrakcyjnych stóp zwrotu. Mimo relatywnie wysokiego bezpieczeństwa, szanse na wzrost popularności funduszy rynku pieniężnego są raczej iluzoryczne.
Powodem, dla którego interesujemy się funduszem SKOK Rynku Pieniężnego FIO jest 615 mln złotych aktywów, dzięki którym jest to największy fundusz w ofercie SKOK TFI. Zgromadzone środki, nie dowodzą jednak, że mamy do czynienia z produktem wyjątkowym, gdyż lwia ich część pochodzi ze Spółdzielczych Kas Oszczędnościowych i Kredytowych (SKOK).
Warto pamiętać, że w ofercie towarzystwa od ponad roku znajduje się konkurencyjne rozwiązanie tj. SKOK Gotówkowy. Choć podobnie jak SKOK Rynku Pieniężnego, należy on do segmentu funduszy pieniężnych i gotówkowych, to ze względu na znacznie szersze spektrum inwestycyjne nie powinien mieć żadnych problemów z generowaniem dużo lepszych stóp zwrotu. Jest to o tyle proste, że wyniki funduszu SKOK Rynku Pieniężnego na tle szeroko rozumianej konkurencji nie zachwycają ani w średnim ani w długim terminie.
W ciągu 6 pełnych kalendarzowych lat działalności produkt tylko raz znalazł się w drugim kwartylu wyników, w pozostałych przypadkach zajmując miejsca w trzeciej lub czwartej ćwiartce rezultatów. Produkt dosyć często przegrywa również z ofertą wysokooprocentowanych depozytów. Chociaż z formalnego punktu widzenia fundusz SKOK Rynku Pieniężnego to reprezentant najbezpieczniejszej kategorii produktów, to jednak w określonych warunkach koniunktury restrykcyjna konstrukcja portfela nie zapewnia 100 proc. bezpieczeństwa inwestycji. Doskonale opisują to wydarzenia z drugiej połowy 2008 r., kiedy w ciągu kilkunastu dni cena jednostki funduszu spadła o -1 pkt proc.
Mimo przejściowych perturbacji fundusz wypełnia swoją podstawową funkcję i w ujęciu nominalnym uzyskuje dodatnie stopy zwrotu przy naprawdę niskim ryzyku zmienności. Rezultaty nie są jednak w stanie pobić, ani przybliżyć się do średniej w grupie funduszy pieniężnych i gotówkowych.