Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła wyniki XIV konkursu Polski Produkt Przyszłości. Jego celem jest zachęcenie firm do współpracy z sektorem nauki.
– Dużym wyzwaniem dla Polski jest praktyczny wymiar nauki, a więc powiązanie jej z gospodarką – mówił podczas uroczystości rozdania nagród Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.
– Badania PARP pokazują, że co druga polska firma współpracuje ze światem nauki, a co piąta wskazuje innowacyjność jako czynnik zwiększający konkurencyjność. Te wyniki można by poprawić – dodała Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP. – Wierzę, że pomogą w tym nasze działania.
W tegorocznej edycji konkursu przyznano cztery nagrody i sześć wyróżnień.
Jedną z nagród otrzymała energooszczędna metoda otrzymywania betonu komórkowego, której twórcą jest Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych z Warszawy. Do zwiększenia odporności tego materiału technologia ta wykorzystuje popioły z kotłów pracujących w elektrowniach, które były do tej pory bezużytecznym odpadem. Instytut wdraża właśnie tę technologię w jednej z fabryk.