Przygotowania do wprowadzenia dyrektywy Solvency II oraz uchwalenie ustawy dotyczącej dobrowolnego dodatkowego ubezpieczenia medycznego to największe wyzwania, przed jakimi stoi branża ubezpieczeń majątkowych, wynika z ankiety Rz wśród 25 firm z branży (odpowiadali głównie członkowie zarządów).
Tak w tych dwóch sprawach odpowiedziało odpowiednio 59 i 55 proc. badanych (na pytanie można było udzielić więcej niż jedną odpowiedź).
Wyższe odszkodowania
- Wiele firm wprowadziło ubezpieczenia medyczne, nie czekając na zmiany wprawie. Uregulowanie tej kwestii z pewnością wpłynęłoby na wzrost popytu na polisy medyczne - zauważa Maciej Szwarc, prezes AXA Polska.
Połowa ankietowanych za duże wyzwanie uznała rosnące roszczenia z tytułu odszkodowań osobowych. - Mimo poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach odszkodowania z tytułu szkód osobowych są rosnącym problemem. Chodzi np. o ciągłe kształtowanie się orzecznictwa w zakresie zadośćuczynienia za śmierć oraz o rosnące odszkodowania za pozostałe typy szkód osobowych, mocno wspierane przez kancelarie odszkodowawcze - zauważa Grzegorz Anczewski, dyrektor techniczny i członek zarządu Link4.
- Rok 2012 będzie dla ubezpieczycieli bardzo trudny, ponieważ obok wielu wyzwań biznesowych i trudnej sytuacji rynkowej będą one musiały wdrożyć dwie nowe regulacje prawne – Solvency II oraz przepisy o ujednoliceniu poziomów składek dla kobiet i mężczyzn - zauważa Maciej Szwarc, prezes AXA Polska. Nowe, bardziej restrykcyjne zasady dotyczące wymogów kapitałowych wejdą w życie z początkiem 2013 lub 2014 r., a te dotyczące zrównania składki wśród kobiet i mężczyzn na polisy komunikacyjne zaczną obowiązywać pod koniec przyszłego roku. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Europejską Federację Ubezpieczycieli i Reasekuratorów CEA, średnio składki dla pań za kółkiem mogą wzrosnąć o11 proc.