Obecnie zasięg techniczny trzech multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej wygląda następująco: MUX I (nadający trzy stacje TVP i kanały nadawców prywatnych: Polo TV, Eska TV, TTV, ATM Rozrywka TV) dociera na 15 proc. powierzchni kraju, MUX III (pakiet kanałów TVP): na 45 proc. kraju, a MUX II (kanały TVN, Polsatu, TV Puls i Polskich Mediów): na 94 proc. kraju.
– Nie przewidujemy żadnych opóźnień względem harmonogramu, co nie znaczy, że nie mam z nim żadnych problemów – mówił Krzysztof Kaczmarczyk, wiceprezes Emitela, na dzisiejszej konferencji dotyczącej rozwoju DVB-T w Polsce zorganizowanej przez Emitel i Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.
Zgodnie z harmonogramem MUX I ma mieć zasięg techniczny na poziomie 95 proc. do końca września tego roku, MUX II: 97 proc. do końca grudnia tego roku, a MUX III: 98 proc. do 28 kwietnia 2014 roku. – Wtedy wszystkie trzy MUX będą już nadawały z pełną mocą sygnału i nie przewidujemy tu komplikacji – mówił Kaczmarczyk.
Jak dodał Piotr Siemieniec, dyrektor ds. radia i telewizji w Emitelu, MUX III musi teraz poczekać na kolejny skok zasięgu. – Musimy zrobić małą pauzę, bo kolejne zwiększenie zasięgu będzie możliwe dopiero po wyłączeniu analogowego nadawania kanałów TVP – mówił. Szybko natomiast zwiększy się zasięg MUX I – Za półtora miesiąca, pod koniec maja, zyska zasięg 92 proc. MUX II działa już natomiast niemalże w docelowym kształcie – mówił Siemieniec.
Komplikacje pojawiły się natomiast w okolicy Ostrołęki, gdzie Emitel chce budować konieczną do nadawania DVB-T infrastrukturę nadawczą, ale na razie boryka się z protestami lokalnej społeczności.