Tak spektakularne wyniki nie byłyby możliwe, gdyby nie diametralna zmiana polityki inwestycyjnej na przełomie 2010 i 2011 r. Wprowadzono aktywny model zarządzania, co sprawiło, że fundusz stracił swój bardzo konserwatywny charakter.
Zmiany były podyktowane koniecznością poprawy nienajlepszych wyników w latach 2009 i 2010. Na początku 2011 r. w skład zespołu zarządzającego instrumentami dłużnymi w PZU Asset Management weszli: Konrad Augustyński, Łukasz Stelmasiak oraz Tomasz Stadnik, który wprowadził autorski styl zarządzania.
2012 r. ma być okresem, w którym głównym celem jest osiągnięcie stabilności wyników. Stanowisko zarządzającego objął Konrad Augustyński, który ogranicza rolę transakcji tradingowych (zarabianie na różnicach kursowych w krótkim terminie). Powinno to wpłynąć na zmniejszenie wahań wartości jednostek uczestnictwa.
Fundusz w nowej odsłonie nie będzie jednak uzyskiwać równie spektakularnych wyników. Zatem rezultat osiągnięty w 2011 r. będzie bardzo trudny do powtórzenia.
Niemniej kontynuacja aktywnej polityki sprawia, że PZU Papierów Dłużnych Polonez jest nadal atrakcyjnym funduszem. Jego mocne strony to: aktywne poszukiwanie okazji inwestycyjnych, ponadprzeciętne wyniki, niskie koszty, a słabe strony: duża zmienność wyników, niski udział papierów korporacyjnych, zmienność na stanowiskach zarządzających.