Jutro złoży ona oficjalnie swoją funkcję i przekaże kolegom z Norwegii (formalnie kadencja potrwa do końca roku). Jednocześnie zakończy się roczne przewodnictwo Telekomunikacji Polskiej (Orange Polska) w ETNO. Wielkich tarć w łonie organizacji nie ma, bo cele są raczej wspólne. Taktykę działania ETNO określa brukselska rzeczywistość, która wymaga politycznej zręc1zności i dążenia do kompromisów. TP realizuje swoje cele w ramach całej grupy France Telecom.
Jak mówi Marta Brzoza cała grupa France Telecom jest zwolenniczką pragmatycznego podejścia do relacji publicznych: ważne jest nie tylko, co by się chciało osiągnąć, ale czy jest to możliwe w określonej rzeczywistości. Gdzie leży kompromis i jak go osiągnąć. Poglądy na cele strategiczne nie odróżniają FT od innych europejskich grup telekomunikacyjnych, z tym że silniej artykułuje ona społeczne i rozwojowe znaczenie telekomunikacji. To z powodu niewspółmiernego do innych telekomów zaangażowania w krajach afrykańskich, w których społeczna rola telekomunikacji jest znacznie większa niż w Europie.
Podczas jutrzejszego spotkania ETNO określi główne kierunki strategii działania, budżet na następny rok, wybrany zostanie przewodniczący i inni członkowie zarządu, którzy obejmą swoje funkcje od 1 stycznia 2013. Konferencyjna część spotkania ma na celu wyartykułowanie stanowiska organizacji na temat europejskiej polityki regulacyjnej, którą organizacja określa mianem Regulacji 2.0, a której podstawowym celem ma być stymulacja rozwoju wydajnej infrastruktury telekomunikacyjnej, a mniej regulacja cen usług. Mniej sztywnych zasad regulacyjnych, a więcej działań dostosowanych do bieżącej sytuacji na rynku. Zdaniem przedstawicieli ETNO Komisja Europejska coraz bardziej skłonna jest wsłuchać się w zasadność tych postulatów.
rpkom.pl: - Komisja Europejska ogłosiła niedawno przegląd rekomendacji, co do określania rynków właściwych. Jakie będzie w tej sprawie stanowisko TP, czy też całej grupy FT?
Marta Brzoza, przewodnicząca ETNO i dyrektor Współpracy Regulacyjnej TP