- Oczekujemy, że RPP przyspieszy obniżki stóp procentowych - powiedział Kowalczyk podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów.
Podobnego zdania są analitycy ankietowani przez agencję Reuters. W ocenie wszystkich 27 ekspertów, przepytywanych w okresie od 28 grudnia do 2 stycznia, należy oczekiwać, że najbliższym posiedzeniu 8-9 stycznia RPP obniży główną stopę procentową do 4,0 proc. Oceniają, że Rada dokona kolejnej obniżki stóp o 25 pkt. bazowych w pierwszym kwartale 2013 r., a kolejnej w drugim kwartale. Tym samym główna stopa spadłaby do końca czerwca 2013 r. do 3,50 proc. Miałaby pozostać na tym poziomie do drugiego kwartału 2014 r., kiedy analitycy spodziewają się podwyżki stóp o 25 punktów bazowych, do 3,75 proc.
W trzecim kwartale 2012 r. tempo wzrostu Produktu Krajowego Brutto (PKB) wyhamowało do 1,4 proc., najniższego poziomu od trzech lat, bo kryzys strefy euro uderzył w polskich eksporterów, a zacieśnienie fiskalne osłabiło popyt krajowy. W listopadzie inflacja wyhamowała zaś do 2,8 proc. rok do roku, zbliżając się do celu Narodowego Banku Polskiego (NBP) na poziomie 2,5 proc.
W listopadzie ubiegłego roku RPP rozpoczęła cykl łagodzenia polityki pieniężnej, po tym jak ostatni raz podwyższyła stopy w maju tego samego roku.
- Sens ciąć głębiej jest, ale może być trudno przekonać do tego (Jerzego) Hausnera, nie mówiąc o (Janie) Winieckim i (Andrzeju) Rzońcy - powiedział ekonomista na Europę Środkowo-Wschodnią BNP Paribas w Warszawie, Michał Dybuła.