Na posiedzeniu w piątek w Mediolanie ministrowie finansów 18 krajów używających wspólnej waluty dali Irlandii zielone światło na wcześniejszą spłatę pożyczki MFW, aby obniżyć koszty obsługi tej pomocy. To samo zrobili następnego dnia ministrowie 27 krajów Unii, co pozwoli Dublinowi zaoszczędzić ponad 1,5 mld euro w ciągu 5 lat.

Premier Enda Kenny poinformował, że pomoc zostanie spłaconą w trzech transzach po 6 mld euro. Pozwoli to Irlandii zastąpić droższą pożyczkę tańszymi zaciśniętymi na rynkach finansowych. Pomoc MFW była oprocentowana w wysokości 5 proc., podczas gdy pożyczki na rynku międzynarodowym kosztują tylko 2 proc.

Analitycy z BNP Paribas oszacowali, że Dublin zaoszczędzi dzięki temu ok. 400 mln euro rocznie, co ułatwi mu obniżenie deficytu budżetowego do wymaganych 3 proc. PKB.

Irlandia była zmuszona wystąpić o pomoc Unii i MFW w 2010 r., aby zapobiec bankructwu. Pomyślne zakończenie w grudniu 2013 programu naprawczego pozwoliło jej zrezygnować z dalszej pomocy i wrócić na międzynarodowy rynek finansowy. Rząd w Dublinie bardzo starał się o możliwość wcześniejszej spłaty pomocy, ale musiał otrzymać na to zgodę wszystkich wierzycieli. Wraz z pakietem UE/MFW otrzymał także pożyczki dwustronne od kilku krajów Unii.