30 lat pozytywnych zmian
Kazachstanowi – co podkreśla prezydent Kwaśniewski – udało się przede wszystkim zbudować tożsamość narodu kazachskiego, co po latach dominacji rosyjskiej, a następnie radzieckiej, nie było łatwe. Język kazachski łączy dziś blisko 19 mln obywateli należących do ponad 130 narodowości i grup etnicznych, m.in. Rosjan, Uzbeków, Ukraińców, Niemców, Ormian, Gruzinów czy Polaków.
– Dokonano wielkiego wysiłku w dziedzinie edukacji, kultury i pewnej symboliki, która była przez Nursułtana Nazarbajewa, pierwszego prezydenta Kazachstanu, bardzo promowana. To, że dziś możemy mówić o narodzie kazachskim jest ogromnym osiągnięciem tych 30 lat. Kazachstan jest inspirującym przykładem, jak z wielowyznaniowego społeczeństwa można uczynić wspólnotę – twierdzi Aleksander Kwaśniewski.
Ten największy i najbogatszy kraj Azji Centralnej odkrywa dziś ważną rolę nie tylko w regionie, ale też na arenie międzynarodowej. Republika przewodniczyła Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Szanghajskiej Organizacji Współpracy, Organizacji Współpracy Islamskiej, pełniła także funkcję niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. W 2020 roku Kazachstan stanął na czele Konferencji na temat współdziałania i budowy środków zaufania w Azji (CICA). A kazachski dyplomata i polityk – Kairat Abdrakhmanov został Wysokim Komisarzem ds. Mniejszości Narodowych OBWE. To jedno z najwyższych stanowisk i główna instytucja, poza ODIHR, wymiaru ludzkiego OBWE, obejmującego m.in. kwestie praw człowieka i promocji demokracji.
– Przez 30 lat swojej niepodległości Kazachstan nie był źródłem konfliktów czy napięć. Przeciwnie, był miejscem, z którego eksportowano stabilność, zasady współpracy, dialogu i wzajemnego szacunku – zwraca uwagę Aleksander Kwaśniewski.
Kazachstan to lider w dziedzinie rozbrojenia nuklearnego. Tuż po odzyskaniu niepodległości prezydent Nazarbajew zdecydował o likwidacji 4. największego arsenału nuklearnego na świecie. To z inicjatywy Kazachstanu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Działań Przeciwko Próbom Jądrowym. Władze Kazachstanu przeprowadziły również szereg ważnych reform politycznych i społecznych. Zapoczątkowane przed laty zmiany dziś kontynuuje prezydent Kasym-Żomart Tokajew.
– Sam fakt transformacji władzy w Kazachstanie jest ważny. Doskonale wiemy bowiem, jak trudna może być kwestia sukcesji. Dziś przed Kazachstanem kolejne wyzwania: dalsze poszerzanie zakresu wolności obywatelskiej i odpowiedzialności partii politycznych – przekonuje prezydent Kwaśniewski. I to także już się dzieje. W ostatnim czasie Kazachstan podpisał Drugi Protokół Fakultatywny do Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych, którego celem jest zniesienie kary śmierci, a także pracuje nad dostosowaniem ustawodawstwa krajowego do postanowień Międzynarodowej konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur.