Euronet, największy w Polsce niezależny operator i właściciel sieci bankomatów, rozpoczął likwidację 30 bankomatów. Wkrótce podobny los może spotkać jeszcze 700 automatów.
– Ta decyzja została na nas wymuszona poprzez planowane zmiany na rynku transakcji płatniczych, które drastycznie obniżą nasze przychody – ocenia Marek Szafirski, prezes Bankomat 24/Euronet. W Polsce firma posiada sieć 2100 bankomatów własnych oraz zarządza ponad 500 urządzeniami należącymi do różnych banków.
Od 1 kwietnia 2010 r. opłata (interchange fee), którą ponosi bank – wydawca karty – na rzecz właściciela bankomatu w przypadku wypłaty pieniędzy w obcych urządzeniach ma zostać obniżona o ponad 50 proc. Do tej pory właściciel bankomatu dostawał 3,5 zł, a po zmianach będzie to 1,2 – 1,6 zł (w zależności od rodzaju karty).
O planowanej przez organizację płatniczą MasterCard obniżce stawek za wypłaty z bankomatów „Rz” pisała już pod koniec stycznia. – Zmiany oznaczają konieczność podjęcia konkretnych, czasem radykalnych działań mających na celu walkę o utrzymanie rentowności sieci. Z tego powodu, jeżeli sytuacja się nie zmieni, rozważamy usunięcie ok. 700 kolejnych bankomatów – dodaje Szafirski.
Z naszych informacji wynika że średni koszt bankomatu to 20 tys. dol. (zwraca się w ciągu pięciu – dziesięciu lat). Przychody z tej działalności zmniejszą się proporcjonalnie do zmiany stawek za transakcje. – Decyzja MasterCard wpłynie na sytuację eCard jako niebankowego operatora bankomatowego. Z pewnością zostanie wstrzymany dotychczasowy dynamiczny rozwój sieci bankomatów eCard, a dodatkowo z uwagi na konieczność ograniczenia kosztów lokalizacje bankomatów mogą być mniej dogodne dla klientów – podkreśla Ewa Bereśniewicz-Kozłowska, prezes eCard. Ta firma ma ok. 350 maszyn ze swoim logo oraz 120 pod marką Global Cash.