Niestabilna sytuacja na giełdach rozbudziła zainteresowanie inwestorów alternatywnymi sposobami lokowania kapitału. Szczególnie kuszący może wydawać się rynek produktów rolnych, na którym ceny silnie rosną od końca zeszłego roku.
Instytucje finansowe dość szybko odpowiedziały na zainteresowanie inwestorów. Z tygodnia na tydzień przybywa produktów, które mają dać możliwość zarabiania na drożejącej żywności. Eksperci jednak podkreślają, że o ile tendencja zwyżkowa na rynku produktów rolnych powinna utrzymać się jeszcze przez najbliższe miesiące, o tyle w dłużej perspektywie sytuacja jest trudna do przewidzenia. Inwestycja w żywność może więc nie przynieść oczekiwanych zysków.
Z ofertą produktów strukturyzowanych opartych na cenach żywności wystartowało już kilka polskich banków. MultiBank proponuje dwuipółletnią lokatę, która inwestuje środki klientów w kontrakty terminowe na kukurydzę, pszenicę czy soję. Podobny, trzyletni, produkt inwestujący w pszenicę, kukurydzę, soję i cukier ma swojej ofercie Deutsche Bank (DB). – W pierwszym kwartale po emisji przyniósł on inwestorom 10- proc. zysk – mówi Sabina Salomon z DB. Na tego typu inwestycję klienci potrzebują minimum 5 tys. zł, a oba bankowe produkty gwarantują ochronę całego wpłaconego kapitału. Produkty oparte na cenach żywności posiada jeszcze m.in. Citi Handlowy, a dla zamożniejszych klientów Nobel Bank.
Ale na hossie rynku produktów rolnych mogą korzystać nie tylko klienci banków. Od kilku miesięcy sporą część środków inwestują na rynku żywności fundusze zamknięte, takie jak Investors FIZ i Opera FIZ. Struktura tych funduszy pozwala zmieniać im politykę inwestycyjną w zależności od koniunktury. – Niepewność na rynkach giełdowych powoduje, że od kilku miesięcy jesteśmy aktywnym graczem na rynku żywności, inwestując w kontrakty terminowe na te produkty – mówi Tomasz Korab, wiceprezes TFI Opera
Dla nieco zamożniejszych klientów, którzy są zainteresowani ulokowaniem co najmniej 10 tys. zł, produkty oparte na rynku rolnym posiada New World Alternative Investments (NWAI), który już planuje kolejną emisję dwuipółletniej polisy inwestycyjnej „Food3”. Produkt ten jest powiązany z cenami kukurydzy, pszenicy i soi. Ostatnio NWAI zaproponowało inwestorom produkt Mocca oparty na cenach kawy, cukru i kakao.