APT jest elektronicznym procesem badania sprawozdania bazującym w całości na metodologii międzynarodowych standardów badania. Program został skonstruowany przez Microsoft na zlecenie i według modelu opracowanego przez audytorów BDO. System działa w pełni w czasie rzeczywistym i został skonstruowany do pracy zespołowej. W praktyce członkowie zespołu badającego badają przydzielone im obszary, a osoba kierująca badaniem – także w formie zdalnej – sprawdza i zatwierdza wykonane prace. Program został pierwotnie opracowany pięć–sześć lat temu i doczekał się już kilku wersji. Ważne jest podkreślenie, że APT nie wprowadza nowej metodologii badania, jest natomiast skoordynowanym i elektronicznym procesem badania. Praca zdalna i badanie grupowe w BDO stosowane jest już od kilku lat, zwłaszcza w przypadku dużych i złożonych międzynarodowych grup kapitałowych. Audytorzy BDO mieszkający w różnych krajach nierzadko współpracują przy badaniu grupowym właśnie w formie pracy zdalnej.
Drugą nogą wirtualnego badania jest transmisja danych w formie ujednoliconej i bezpiecznej. W naszym przypadku takim narzędziem jest BDO Portal. Aktualnie w skali międzynarodowej nasz portal obsługuje ponad 100 tys. klientów, a został wdrożony półtora roku temu, więc na szczęście jeszcze przed pandemią. Nasze oczekiwania co do portalu są takie, że będzie pracowało z tym narzędziem ponad 60 tys. audytorów BDO, świadcząc usługi dla kilku milionów spółek. W przypadku portalu kluczowe są bezpieczeństwo i poufność. Portal musi chronić dostęp do newralgicznych danych i zapewniać wszelkie wymogi bezpieczeństwa.
Jeżeli do APT i BDO Portal dodamy Office 365, w tym Teams, to od strony narzędzi nic nie stoi na przeszkodzie, aby prace zawiązane z badaniem sprawozdań w dużej mierze opierały się na badaniu zdalnym. Do tego samego wniosku doszła Polska Agencja Nadzoru Audytowego, która dąży w dużej mierze do przeprowadzania kontroli firm audytorskich w formie zdalnej.
Zdalny audyt zostanie z nami na zawsze?
Zjawisko pracy zdalnej z całą pewnością zostanie także po zakończeniu pandemii, bo jest racjonalne i efektywne zarówno dla podmiotu badanego, jak i zespołu badającego. Kolejną sprawą o dużym znaczeniu jest fakt, iż elektroniczne systemy finansowo-księgowe i aplikacje chmurowe dają możliwość badania sprawozdań finansowych równolegle z pierwotną rejestracją danych, co w praktyce znacznie skraca czas badania i zatwierdzania sprawozdań finansowych, a to z kolei dla inwestorów spółek giełdowych ma kolosalne znaczenie.
Czy to oznacza pożegnanie z tradycyjnym badaniem sprawozdań finansowych?