Mimo przeceny akcji trzymiesięczne inwestycje prawie w dwie trzecie spółek notowanych na giełdzie zakończyły się na plusie. Najlepiej wypadły walory LZPS Protektor. Ich kurs wzrósł o przeszło 90 proc. Zaczął mocno zwyżkować, gdy spółka podała bardzo dobre wyniki za pierwszy kwartał. Dodatkowo udział inwestora finansowego, Quercus TFI, w kapitale spółki przekroczył 5 proc., co też zostało dobrze odebrane.
Spośród największych firm zdecydowanym liderem był TVN. Jego akcje zapewniły prawie 23-proc. zwrot z inwestycji. Jest to w znacznym stopniu wynik wysokich oczekiwań i nadziei związanych z branżą medialną.
Ale w ciągu ostatnich trzech miesięcy można było też sporo stracić. Przeszło 45 proc. spadł kurs akcji Grajewa, notującego w pierwszym kwartale pokaźne straty, i Polrestu stojącego na skraju bankructwa. Z kolei wśród największych firm o 10 proc. potaniały akcje PGNiG.
Obecnie, po uzgodnieniu pakietu pomocowego nie tylko dla Grecji, ale i innych państw strefy euro, o kłopotach tych będzie ciszej, ale oczywiście problem nie zniknie. Dlatego na giełdach, w tym na warszawskiej, nadal można oczekiwać gwałtownych zwrotów i emocjonalnych zachowań inwestorów. Dla doświadczonych graczy duża zmienność to okazja do ponadprzeciętnych zysków. Nowicjusze, na przykład ci, którzy niedawno zostali inwestorami, kupując akcje PZU w ofercie publicznej, powinni się nastawić na długoterminowe trzymanie papierów.
[b][link=http://www.rp.pl/galeria/274310,3,478617.html]Zobacz wyniki jakie przyniosły depozyty bankowe[/link][/b]
Biorąc pod uwagę sytuację na giełdzie, fundusze akcji wypadły dobrze. Te, które lokują w akcje małych i średnich firm, zarobiły przeciętnie 8 proc. Wyniki grubo powyżej średniej zanotowały: Allianz, DWS i Millennium. Słabo zaprezentowały się: KBC, Amplico i Skarbiec.