Aby odnieść sukces na giełdzie, trzeba wiedzieć, kiedy dokonać transakcji i na jakie papiery się zdecydować. Na tym właśnie skupia się doradztwo inwestycyjne. Inwestor giełdowy może się wesprzeć rekomendacjami wydawanymi przez biura maklerskie. Są w nich zawarte sugestie, które papiery powinny zyskiwać na wartości, a których cena może się obniżyć.
Ale aby dokonać transakcji na satysfakcjonujących warunkach, trzeba też wiedzieć, w jaki sposób złożyć zlecenie w biurze maklerskim. Dla doświadczonych inwestorów giełdowych jest to oczywiste, dla zupełnie początkujących może być w pierwszej chwili trudne.
Co trzeba podać maklerowi
Należy pamiętać, że giełda to tak naprawdę platforma transakcyjna, która kojarzy sprzedających akcje z kupującymi. Aby udało się sprzedać posiadany pakiet, musi się znaleźć kupujący, który zapłaci wskazaną cenę. Podobnie jest przy zakupie; by wejść w posiadanie akcji, trzeba je kupić od sprzedającego po cenie, która zadowoli obie strony.
Powodzenie operacji może zależeć od tego, jaki typ dyspozycji wydamy w biurze maklerskim. Pamiętajmy, że w przypadku akcji notowanych w systemie notowań ciągłych (papiery te cieszą się największym zainteresowaniem inwestorów) ich cena zmienia się wielokrotnie w ciągu dnia. Jeśli przed chwilą została zawarta transakcja po kursie 40 zł za akcję, a my wystawimy zlecenie kupna i zapomnimy o określeniu limitu ceny, możemy kupić te same papiery znacznie drożej. Bo nasze zlecenie kupna zostanie przez system zestawione ze zleceniem sprzedaży z ceną np. 45 zł za papier. Dlatego tak ważne jest, by zrozumieć, czym różnią się poszczególne typy zleceń.
W każdym trafiającym na giełdę zleceniu muszą się znaleźć podstawowe informacje, takie jak: strona transakcji (czy zamierzamy kupić, czy sprzedać papiery), nazwa interesującego nas instrumentu oraz wielkość zlecenia. Dodatkowo możemy określić limit ceny (kupujący podaje maksymalną stawkę, za jaką jest gotów dokonać zakupu, sprzedający zaś minimalną cenę, po jakiej może się pozbyć papierów), datę ważności zlecenia, a także dodatkowe warunki jego realizacji.