Zwiększenie wpływów do domowego budżetu bywa trudne do przeprowadzenia, z pewnością jednak możemy kontrolować nasze wydatki. Oszczędzanie nie powinno kojarzyć się ze skąpstwem, ale z umiejętnością rozsądnego gospodarowania pieniędzmi. Okazuje się, że może zdziałać cuda.
1. Sporządzaj budżet domowy
Powinieneś dokładnie wiedzieć, jak gospodarujesz swoimi środkami. Według Pawła Majtkowskiego, głównego analityka Expandera, większość z nas nie wie, na co wydaje pieniądze. Aby temu zapobiec, należy zapisywać swoje dochody i wydatki.
Rozpisz wszystkie konieczne i stałe koszty, takie jak żywność, rachunki, spłata kredytu, itp. Wypisz też dodatkowe wydatki, które przewidujesz w bieżącym miesiącu, np. zakup ubrań, sprzętu sportowego, wyjście do kina itp. Najlepiej sporządzić to zestawienie w tabelce: po jednej stronie przychody, po drugiej wydatki, z podziałem na kategorie niezbędne i dodatkowe. Dzięki temu zobaczysz jak wygląda stosunek dochodów do wydatków, dowiesz się ile i na co wydajesz. Będziesz mógł stwierdzić, co możesz ograniczyć lub z czego zrezygnować. Taki bilans powinieneś sporządzać co miesiąc, co umożliwi zachowanie porządku w domowych finansach. - Każdy, nawet najmniejszy, domowy budżet ma rezerwę 10-15 proc., którą po przeanalizowaniu wydatków możemy uwolnić - przekonuje Majtkowski.
2. Planuj poważniejsze wydatki
Postaraj się z pewnym wyprzedzeniem planować większe wydatki, takie jak remont mieszkania, kupno mebli czy samochodu. Wszystkich kosztów nie da się przewidzieć, ale planowanie pozwoli na przemyślenie czego dokładnie potrzebujesz i zapewni czas na porównanie różnych ofert i wybór tej najatrakcyjniejszej. Będziesz mógł wprowadzić zmiany w budżecie i wygospodarować odpowiednie środki. Regularne i konsekwentne planowanie pomaga w zapanowaniu nad zbędnymi i niekontrolowanymi wydatkami. - Trzeba wcześniej pomyśleć o dużych wydatkach, bo trudno nagle wygospodarować większą sumę. Przestrzegam przed uleganiu pokusie lokowania pieniędzy w ryzykowne inwestycje. Lepszym pomysłem jest konto oszczędnościowe: oprocentowane, bezpieczne i oferujące łatwy dostęp do pieniędzy - radzi Marcin Krasoń, analityk produktów bankowych z Open Finance
3. Nie kupuj pod wpływem emocji
Dobry plan to nie wszystko, musisz jeszcze się go trzymać. Jeśli chcesz kontrolować swoje wydatki, nie możesz dać się ponieść emocjom. Każdy zakup powinieneś dokładnie przemyśleć i zastanowić się, czy jest uzasadniony i opłacalny. Fajna reklama albo sam fakt promocji produktu wcale nie znaczą, że musisz go kupić. Kontroluj więc swój konsumencki temperament.